Afganistan: Ako trávia víkendy slovenskí vojaci?


Slovensko má v Kandaháre 54 príslušníkov ženijnej roty. Vojaci počas týždňa v 45-stupňových horúčavách vykonávajú odmínovacie a stavebné práce.Cez víkend sa snažia odreagovať najmä pri športe. V kandahárskej minifutbalovej lige získali pohár za víťazstvo. Skončili pred vojenskými mužstvami z Anglicka, Holandska, či Francúzska.

Lekárovi jednotky Rastislavovi Sujovi sa darí v stolnom tenise, hoci stôl pod prístreškom v tábore kvôli mračnám prachu treba stále utierať. Spojár čatár Marián Viglaš si zase rád zahrá hokejbal a zatriafa šípkami. A desiatnik Vladimír Šooš, ktorý sa doma venuje skialpinizmu aj biatlonu, v Afganistane v marci získal tretie miesto v 11-kilometrovom behu. Ostalo za ním ďalších 150 pretekárov z kandahárskej základne.

V tábore hrajú družstvá z iných národných kontingentov aj volejbalovú, či basketbalovú ligu. Okrem športu vojaci hrávajú po večeroch karty, pozerajú filmy, korešpondujú na internete. Niektorí chodia do amerického, kanadského či holandského baru na kávu, alebo plechovku nealkoholického piva. V zahraničných jednotkách je nulová tolerancia k požívaniu alkoholu, na základni v Kandaháre ho aj tak nikde nedostať.

hankaGet the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

13.06.2008