Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8196 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2760 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2493 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3705 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1601 9%
Počet hlasujúcich: 18755

Šramko: Prijatie eura je pravdepodobné


Európsky štatistický úrad Eurostat potvrdil, že Slovensko plní kľúčové inflačné kritérium na prijatie eura. Podľa marcových údajov sa u nás tempo rastu spotrebiteľských cien opäť zrýchlilo, ale nie viac, než stanovujú európske pravidlá. Otázne zostáva, aký ďalší vývoj inflácie Slovensku koncom apríla predpovie Európska komisia.

Medziročný rast inflácie podľa európskej metodiky predstavoval na Slovensku v marci
3,6 %, teda o dve desatiny viac než vo februári. Slovensko teda oficiálne spĺňa jedno z kľúčových kritérií na prijatie eura, keďže práve marcové údaje bude Európska komisia a Európska centrálna banka posudzovať pri hodnotení slovenskej eurokandidátky.

Guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko už nevidí ekonomické riziká v súvislosti s prijatím eura od januára budúceho roka. Podľa jeho slov si samozrejme treba počkať na konvergenčné správy, ktoré budú hodnotiť aj udržateľnosť plnenia maastrichtských kritérií. "Ja osobne hovorím, že prijatie eura je stále vysoko pravdepodobné, nominálne sme kritériá splnili, ale treba počkať na správu Európskej centrálnej banky a Európskej komisie," doplnil Šramko. Podľa premiéra Róberta Fica nie sú dôvody pochybovať o tom, žeby Slovensko nedokázalo splniť podmienky na prijatie eura k 1. januáru budúceho roka. "Neobávame sa toho", doplnil premiér.

Výška rastu inflácie bola doteraz najcitlivejšou oblasťou, na ktorú Brusel upozorňoval ako na možnú komplikáciu plánov prijať euro v januári 2009. Komisia pritom posudzuje nielen momentálnu situáciu, ale aj predpokladaný budúci vývoj. Litva napríklad pred tromi rokmi dostala z Bruselu červenú najmä preto, lebo nedokázala zaručiť, že udrží ceny pod povolenou hranicou aj po vstupe do eurozóny.

halas

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

16.04.2008