Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8196 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2760 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2493 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3705 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1601 9%
Počet hlasujúcich: 18755

Spravodliví medzi národmi - ocenili Slovákov, ktorí pomáhali Židom


Za záchranu života dnes odovzdali deväť ocenení in memoriam ľuďom, ktorí síce neboli Židia, ale riskovali svoj život, aby počas druhej svetovej vojny Židov zachránili. Významné tituly udeľované Štátom Izrael a Yad Vashem v Jeruzaleme Spravodliví medzi národmi prevzali v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave za účasti vysokých štátnych predstaviteľov príbuzní ocenených. Medailu a certifikát im odovzdal veľvyslanec Izraela na Slovensku Zeev Boker. "Na Slovensku dnes žije desať bývalých osvienčimských väzňov. Oveľa viac je však tých, ktorí neprežili nacistické zverstvá a boli zavraždení," uviedol. Ako uviedol slovenský prezident Ivan Gašparovič, ocenených by sme mali považovať "za pýchu Slovenska".


Medailu a certifikát in memoriam dostal aj gréckokatolícky blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič, ktorý otvorene upozorňoval na nebezpečenstvo a dôsledky protižidovských opatrení. Neostal iba pri verejných protestoch, ale v rámci svojej Prešovskej eparchie sa osobne angažoval v prospech prenasledovaných Židov a mnohých zachránil tým, že im vydal doklady o konvertovaní. Rodina Pavla Petra Gojdiča sa rozhodla certifikát a medailu odovzdať grécko-katolíckemu biskupstvu v Prešove. Ďalšou zachránenou bola rodina židovského oftalmológa Dezidera Grossmana. Po potlačení SNP bola nútená hľadať úkryt. V tejto situácii im pomohla rodina Adamových zo Sabinova, u ktorých prečkali do konca druhej svetovej vojny. Aj roľník Jozef Krivosudský a jeho manželka Magdaléna poskytli na povale svojho domu úkryt dvom židovským rodinám. Robotník Gregor Poľko z Lietavskej Lúčky dostal ocenenie za to, že hneď po začatí perzekúcií voči Židom z vlastnej iniciatívy ponúkol a sľúbil židovskému majiteľovi cementárne Ľudovítovi Weillovi pomoc v prípade, ak by sa dostali do problémov. Rodina Rapčanová pomohla Židom Lipshutzovcom v hľadaní bezpečného úkrytu v okolí Utekáča. Poskytli im jedinú izbu a posteľ, ktorú mali k dispozícii. Ocenení za záchranu života boli aj Viktor a Ema Ruttkayovi zo Žiliny za to, že sa aktívne podieľali na záchrane rodiny Pickových. Viktor sa stal fiktívnym vlastníkom firmy, ktorá patrila židovskej rodine a spolu s manželkou pomohli zachrániť ich životy a majetok počas deportácií v roku 1942.


Doteraz bolo toto ocenenie udelené na základe výpovedí svedkov a historických materiálov viac ako 22-tisíc ľuďom. Mená ocenených budú vytesané do Múru cti v Záhrade spravodlivých Yad Vashem. Organizácia Spojených Národov vyhlásila 27. január za Medzinárodný deň spomienky na holokaust.

hanka

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

27.01.2008