Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8197 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2761 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2493 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3705 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1603 9%
Počet hlasujúcich: 18759

Jarmila Gajdošová: Nie som zradkyňa, stále budem Slovenka


Patrila medzi najväčšie talenty nášho tenisu. Teraz však reprezentuje Austráliu. Jarmila Gajdošová včera v noci prvýkrát hrala za inú krajinu. "Asi by bolo pre mňa ťažké hrať opäť na Slovensku," tvrdí 20-ročná Gajdošová.

Na prvom grandslamovom turnaji roka Australian Open ste sa predstavili už ako domáca tenistka. Boli ste stredobodom pozornosti?
Určite, všetci sa o mňa zaujímali. Či už noviny alebo televízia. To aj napriek tomu, že momentálne som v rebríčku pre zranenie nízko.

Vaše občianstvo je už dotiahnuté do konca? Na oficiálnej stránke ženského tenisu ste ešte Slovenka.
Už som Austrálčanka, ale pravdou je, že ešte nemám pas.

Mali ste zdravotné problémy, už je teraz všetko v poriadku?
Zatiaľ to vyzerá dobre, tak dúfam, že to bude pokračovať. Už som sa doliečila a chcem urobiť všetko pre to, aby som sa vrátila do prvej stovky svetového rebríčka.

Zmenilo sa niečo tým, že už reprezentujete Austráliu?
Zmenilo sa veľa. Po US Open som sa stala členkou austrálskeho tímu, kde mám všetkých nových trénerov.

Jarmila GajdošováAustrálčania s vami počítali aj do Pohára federácie. Ste však až piatou najlepšou hráčkou v tejto krajine.
Určite so mnou počítajú. To už mi povedal aj austrálsky zväz. To, že som piata medzi Austrálčankami, nič neznamená, to je len rebríček. Náš fedcupový kapitán ma chce určite nominovať.

Do Austrálie ste odišli pred piatimi rokmi. Prečo ste sa tak rozhodli?
Páči sa mi tá krajina. Mám tu veľa kamarátov. Môj bývalý tréner bol Austrálčan, ktorý ma sem doviedol a všetko mi tu ukázal. Podľa toho som sa rozhodovala. Rozprávala som sa s austrálskym zväzom a povedali, že mi chcú pomôcť. No a mne to vyhovovalo a dohodli sme sa.

Určite máte lepšie podmienky, akoby ste mali u nás.
Podmienky mám lepšie. Ale ja som nebola na Slovensku posledných pár rokov, takže to neviem objektívne posúdiť. Dúfam však, že mi to pomôže. V Austrálii ma podporujú a veria mi, že sa vrátim do prvej stovky.

Nemyslíte si, že ste zradili svoju krajinu, keď reprezentujete Austráliu?
Čítala som pár takých reakcií, že som zradkyňa. Nie je to príjemné. Niektorí ľudia na Slovensku ma nepoznajú ako človeka a nemôžu posudzovať dôvod, prečo som sa tak rozhodla. Je to smutné, lebo ma povzbudzovali, kým som reprezentovala Slovensko. Teraz postoj ku mne zmenili. Ja však nie som zradkyňa.

Považujete sa stále za Slovenku?
Slovenkou som vždy bola a vždy aj budem, i keď reprezentujem inú krajinu. Veď som sa tam narodila, mám tam rodinu. Zarmútilo ma však, ako sa ľudia k tomu postavili. Dúfam, že to pochopia a budú ma naďalej povzbudzovať. Ja som sa nezmenila, ale nebudem nikomu hovoriť, čo si má o mne myslieť.

Bolo by pre vás ťažké hrať opäť u nás?
Asi by to zo začiatku bolo ťažké. Na Slovensko určite pôjdem za rodičmi, ale momentálne tam hrať nebudem.

Slovenský tenisový zväz vám nebránil stať sa Austrálčankou. Napriek tomu tvrdí, že ste porušili zmluvu s fedcupovým tímom.
Ja som nemala žiadnu zmluvu za posledných päť rokov. Nemala som žiadne záväzky voči tenisovému zväzu. Neviem o tom, že by som mala povinne hrať Fed Cup.

Vy a náš tenisový zväz. To nejde dokopy, však?
Zväz nepochopil presne, ako som to všetko myslela, keď sme sa spolu rozprávali. Navyše som si neporozumela s vtedajším kapitánom fedcupového tímu. Povedala som, že hrať budem, ak budem môcť prísť. Ale vždy to bolo nejako prekrútené.

Ako to vlastne bolo? Skutočne ste odišli len preto, že sa vám Austrália páči? Nebolo to aj napríklad o nedostatočnej podpore tenisového zväzu?
Mne tenisový zväz nepomáhal už od štrnástich rokov. Nekomunikovali sme spolu a nemali sme nič spoločné. Mala som vlastného sponzora aj vlastných trénerov.

Premiéra za Austráliu jej nevyšla
Jarmila Gajdošová sa prvýkrát predstavila za Austrálii na domácom grandslamovom turnaji v Melbourne. V prvom kole však prehrala s bývalou svetovou jednotkou, keď s ňou na hlavnom kurte prehrala 3:6, 3:6.

Ľubomír Macek, sla

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

15.01.2008