Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8187 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2757 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2490 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3694 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1596 9%
Počet hlasujúcich: 18724

Slávik 2007


Slovensko v sobotu spoznalo víťazov hudobnej ankety Slávik 2007. Prvenstvo z minulého roka v tejto prestížnej hudobnej ankete obhájili hneď traja interpreti. Zlatého Slávika v kategórii Skupina roka si odniesla kapela Desmod, ktorá získala ako najhranejší interpret aj ocenenie Rádioslávik. Zlatého Slávika v kategŕoii speváčka získala aj v tomto roku Zuzana Smatanová a ocenenie spevák roka znova získal spevák Peter Cmorík. Objavom roka na slovenskej hudobnej scéne sa stala kapela Komajota.
V rámci programu vystúpilo niekoľko domácich interpretov, medzi nimi Tublatanka, Jana Kirschner, Tina, Katarína Knechtová, dychová hudba Zlaťulka, Zuzana Smatanová, Misha, Opak, Miroslav Žbirka a skupina ladiator.
Vrcholom galavečera však bola celosvetová premiéra titulnej piesne z nového magicko-historické filmu Juraja Jakubiska Bathory, ktorú napísala a naspievala Katka Knechtová. Svojím spevácko-hereckým vystúpením dokonca dojala Jakubiskovu manželku a producentku Deanu Jakubiskovú-Horváthovú. "Bola som na ňu pyšná, bolo to krásne, veľmi citlivo spravené a myslím si, že Katka predviedla kus veľkej osobnosti, predviedla sa ako mladá dáma pop music." Katka Knechtová si vyskúša úlohu herečky pravdepodobne onedlho znova. "Chcel by som jej pesničku nakrútiť ako klip, takže verím, že sa s ňou stretnem aj ako s herečkou," prezradil Juraj Jakubisko. Jakubiskovci objavili talentovanú slovenskú speváčku približne pred jeden a pol rokom v nočnom programe Českej televízie.
Film Bathory sa dostane na plátna kín v štyroch jazykových verziách, a to v angličtine, češtine, slovenčine, ale aj s maďarským dabingom. Jakubiskovci v týchto dňoch pracujú na slovenskej verzii. Prvá premiéra dlho očakávanej snímky by sa mala uskutočniť na Slovensku na začiatku roka pri príležitosti 70. narodenín Juraja Jakubiska. Jedinečný slovenský režisér nakrútil príbeh o krvavej grófke ako magickú legendu. "Nie je to historický film v pravom slova zmysle. Dalo by sa povedať, že vytvárame novú legendu, je tam veľa mágie, nie je to klasický historický film. Je to niečo medzi historickým filmom a rozprávkou pre dospelých," vysvetlila Jakubisková-Horváthová.
is

Zlatý slávik - Cmorik Zlatý slávik - Desmod Zlatý slávik - Smatanová

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

03.12.2007