Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8187 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2757 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2490 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3695 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1597 9%
Počet hlasujúcich: 18726
Zelený Javor
Slováci v Poľsku tvoria v rozvetvenej krajanskej rodine po celom svete výnimočnú a zároveň zvláštnu kategóriu. Výnimočnú svojimi aktivitami a zvláštnu z hľadiska histórie. Kým mnohí Slováci sa vysťahovali za hranice z vlastného rozhodnutia, poľskí krajania sa takémuto vysťahovaniu doslova bránili. Pred 91 rokmi – 28. júla – stratilo Slovensko časť svojho územia, ČSR ako novovzniknutý štát musel nútene odstúpiť 27 severoslovenských obcí Poľsku. Stratili sme tak 14 oravských a 13 spišských obcí s viac než 25-tisíc obyvateľmi.

K obciam, ktoré pripadli do Poľska patri aj spišská obec Krempachy, kde žije takmer 1250 obyvateľov, z toho takmer tri štvrtiny Slovákov. Hoci doma sa dohovárajú goralským nárečím - podobným ako Spišiaci na Slovensku, v kostoloch, na rodinných oslavách a samozrejme v škole používajú výlučne slovenčinu.

Medzi Krempašanov, ktorí sa snažia uchovávať tradície patria aj členovia folklórneho súboru Zelený Javor. Za 22 rokov videli ich repertoár diváci na rôznych festivaloch nielen v Poľsku, ale aj Litve, Maďarsku, Rumunsku, Nemecku, ale aj Česku a Slovensku. Súbor založila a doteraz vedie Mária Vnenková.
 

Ingrid Slaninková