Hana Meličková


Slovenská herečka, národná umelkyňa Hana Meličková, sa narodila v prvých dňoch nového storočia, 27. januára 1900 v Martine. Bolo to pred 110 rokmi. Svojím hereckým majstrovstvom sa natrvalo zapísala do histórie nášho divadelného, rozhlasového, filmového a televízneho herectva.

Narodila sa ako jedno z desiatich detí v rodine zbormajstra Jána Meličku, ktorý v nej vypestoval lásku k hudbe, ktorej sa spočiatku aj venovala, neskôr ju však zlákalo herectvo. Počas niekoľko desiatok rokov umeleckého pôsobenia stvárnila takmer 300 postáv. Patrila medzi herecké osobnosti, ktoré formovali slovenské profesionálne divadlo a bola prvou slovenskou profesionálnou, odborne pripravenou herečkou. Jej herecký talent našiel uplatnenie v každom žánri: hrala úlohy tragické i komické, stvárnila najväčšie postavy klasického repertoára. Jej doménou sa však stali ľudové postavy najmä v hrách slovenských klasikov.

Počas svojho hereckého pôsobenia stvárnila mnohé postavy svetového dramatického repertoáru, napríklad Shakespeara, Ibsena, Wilda, Tolstého, ale aj v hrách najvýznamnejších slovenských dramatikoch, napríklad Tajovského, Hviezdoslava. Hrala vo filme a televízii. Kozie mlieko, Zemianska česť, Jerguš Lapin, Polnočná omša, Ženský zákon, Adam Šangala, Piková dáma, Osem žien, Horali - to sú niektoré tituly z jej filmografie.

Hana Meličková bola manželkou významného slovenského historika divadelného kritika, profesora Daniela Rapanta. Zomrela v Bratislave, náhle, desať dní pred svojimi 78 narodeninami, 7. januára 1978.

isla

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

27.01.2010