Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8197 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2762 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2493 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3705 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1603 9%
Počet hlasujúcich: 18760

Božidara Turzonovová


Z Domu pionierov do SND

Jej talent bol už v mladosti natoľko výrazný, že sa hneď po skončení bratislavskej VŠMU stala členkou hereckého súboru SND. Spolu s Emíliou Vášáryovou je vyše 40 rokov najvýraznejšou ženskou predstaviteľkou svojej hereckej generácie.

Božidara Turzonovová sa narodila 28. mája 1942 v Sofii do bulharskej rodiny. Keď mala trinásť mesiacov, rodina Turzonovovcov sa presťahovala do Bratislavy. Otec Božidary Turzonovovej tu pracoval ako architekt. Pre jej budúcnosť bolo rozhodujúce, že sa stala členkou dramatického krúžku Domu pionierov a mládeže, kde pôsobila aj s budúcimi hereckými kolegami ako Stano Dančiak, Július Satinský, bratia Peter a Pavol Mikulíkovci. S nimi si podala prihlášku na VŠMU v Bratislave, aj keď zároveň uvažovala o štúdiu dejín umenia. Prijali ju na prvý raz, školu skončila v roku 1963. Zoznámila sa tu i so starším spolužiakom Jozefom Adamovičom, za ktorého sa v roku 1962, ešte ako študentka, vydala.

Božidara Turzonovová vytvárala v SND spočiatku postavy emancipovaných mladých žien túžiacich naplniť svoj život i niečím iným než iba láskou a rodinou. Postupne do jej herectva rýchlo pribúdali výrazné tragické tóny, ktoré sa spájajú s Turzonovovej schopnosťou presne charakterizovať nejednoznačné ženské charaktery až príliš často podmienené tvrdou dobovou realitou.

Prvú filmovú úlohu dostala Božidara Turzonovová v roku 1961 vo filme „Most na tú stranu“ v réžii Vladislava Pavloviča. Ďalšie slovenské filmy pribúdali iba pomaly. Sama si najviac cení Božskú Emu, kde vytvorila postavu českej opernej speváčky Emy Destinovej. ”Už dávno sú zabudnuté ťažkosti a drina, zostáva iba pocit radosti zo služby, ktorú som pre túto veľkú českú ženu rada podstúpila,” povedala o filme.

Rovnako známa je jej rozsiahla práca v rozhlase a dabingu a pri výchove novej hereckej generácie. Je spoluzakladateľkou festivalu Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach - Trenčíne.

las

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

29.05.2009