Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Ladislav Chudík sa dožíva 85 rokov


Známy divadelný a filmový herec, národný umelec Ladislav Chudík oslavuje životné jubileum, 85 rokov.. Tento rok je pre umelca významný aj preto, lebo uplynulo 65 rokov od jeho nástupu na prvú divadelnú scénu do Slovenského národného divadla, kam prišiel v roku 1944. Ladislav Chudík spolupracoval s poprednými slovenskými režisérmi Jozefom Budským, Magdou Lokvencovou-Husákovou, Karolom L. Zacharom, Pavlom Hasprom, Tiborom Rakovským, Milošom Pietorom a v posledných rokoch s Martinom Hubom.

Narodil sa 27. mája 1924 v obci Hronec, okres Brezno. V rokoch 1943-1945 študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1944 súčasne navštevoval dramatické oddelenie Konzervatória v Bratislave, štúdium ukončil v roku 1947. Svoje herecké umenie začal rozvíjať v roku 1944 na doskách činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. O dva roky neskôr sa nakrátko stal členom činohry bratislavskej Novej scény, aby sa v roku 1951 vrátil do SND, kde v rokoch 1963-1966 pôsobil ako šéf činohry. Dlhé roky bol pedagógom na bratislavskom Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Vo vláde národného porozumenia Milana Čiča bol od 12. decembra 1989 do 28. februára 1990 ako nezávislý kandidát ministrom kultúry.

Už ako stredoškolák na gymnáziu hrával ochotnícke divadlo. Po nástupe na dosky profesionálneho divadla stvárnil množstvo postáv, napríklad v Macbethovi, Herodesovi a Herodiasovi, Henrichovi IV., Ibsenovom Borkmanovi a ďalších inscenáciách. Jeho herecké kvality diváci ešte stále môžu sledovať v hre Tančiareň. Svojím prejavom dodáva všetkým postavám noblesu, majestátnosť aj vnútorné bohatstvo.

Filmári ho objavili už krátko po vojne, no jeho prvou titulnou postavou bol až kapitán Dabač v rovnomennom Bielikovom filme z roku 1959. Vo filme vytvoril množstvo historických postáv, okrem iných aj Jána Amosa Komenského a generála Ludvíka Svobodu. Pamätáme si ho z filmov Vlčie diery, Pieseň o sivom holubovi, Polnočná omša, Smrť prichádza v daždi, Výlet do mladosti, z posledného obdobia v českom filme Všetci moji blízki. . Z televíznych postáv je nezabudnuteľný jeho primár Sova z kultového seriálu Nemocnica na okraji mesta. Krátko účinkoval aj v jej tretej časti Nové osudy. Patril aj k najčastejšie obsadzovaným hercom v bratislavských televíznych pondelkoch. Veľa úloh vytvoril tiež v rozhlasovom dabingu a jeho recitácie boli vždy umeleckým zážitkom.

Na svojom hereckom konte má Ladislav Chudík stovky divadelných postáv a vyše 500 televíznych hrdinov. Je nositeľom mnohých vyznamenaní a cien udeľovaných v oblasti kultúry na Slovensku. V roku 1982 mu udelili titul národný umelec, v roku 1999 najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy a v tom istom roku Cenu Jozefa Kronera za celoživotné dielo. V roku 2000 získal cenu Hercova misia a pripevnil svoju tabuľku na Most slávy v Trenčianskych Tepliciach. Je držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2002 v kategórii divadlo a film. Prezident ČR Václav Havel mu 29. januára 2003 na svojej rozlúčkovej návšteve v Bratislave udelil štátne vyznamenanie ČR V decembri 2004 v Prahe získal Cenu Mateja Hrebendu, ktorú každoročne udeľuje Obec Slovákov v ČR. Cena je vyjadrením uznania za pestovanie česko-slovenskej vzájomnosti.

hl

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

27.05.2009