Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8187 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2757 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2490 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3695 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1597 9%
Počet hlasujúcich: 18726

Ivan Bella – pred desiatimi rokmi v kozme


Dnes si pripomíname 10. výročie letu prvého slovenského kozmonauta do vesmíru. Našim prvým - doteraz aj jediným - kozmonautom je plukovník Ivan Bella.

Stalo sa tak 20. februára 1999, kedy ráno o piatej hodine, sedemnástej minúte a jednej sekunde odštartovala z kozmodrómu Bajkonur raketa s kozmickou loďou Sojuz T-29. Členom medzinárodnej posádky bol aj skúsený ruský vesmírny veterán Viktor Afanasiev a Francúz Jean – Pierr Haigneré. Ivan Bella sa tak stal 119 astronautom, ktorí navštívili ruskú orbitálnu stanicu Mir počas jej šesťnásťročnej existencie.

Bella sa pri svojom lete zapojil do viacerých výskumných úloh, z ktorých je najznámejší projekt s prepelicami. ”To je zamerané na budúcnosť kozmonautiky, víziu medziplanetárnych letov,” komentuje dnes úlohu. Na našu najbližšiu planétu Mars by let trval približne tri roky, takže prepelice by si kozmonauti chovali priamo na palube, aby mali stály zdroj čerstvých potravín, mäsa a vajíčok, ktoré majú veľa vitamínov a minerálov. ”Tento experiment som nerobil len ja, testuje sa už roky, prepelice boli vo vesmíre v rôznych štádiách vývoja,” vysvetlil kozmonaut. Časť z ostatných experimentov, ktoré robil Bella vo vesmíre, našla uplatnenie aj v praktickom živote, najmä v zdravotníctve. Ivan Bella sa zapojil do výskumu vestibulárneho systému (vnútorné ucho, ktoré monitoruje pohyby a polohu hlavy). V beztiažovom stave prechádza veľkou zaťažkávacou skúškou. ”Tie poznatky sa využívajú pri liečbe pacientov, ktorí majú problémy s rovnováhou a majú narušený vestibulárny systém.” Zúčastnil sa aj na programe merania kozmického žiarenia, ktorému sú kozmonauti vystavení počas letu.

Let slovenského kozmonauta do vesmíru stál približne 20 miliónov amerických dolárov a bol financovaný v rámci deblokácii ruského dlhu. Ivan Bella pracoval v kozme na niekoľkých vedeckých výskumoch.

hanka

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

20.02.2009