Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8187 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2757 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2490 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3695 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1597 9%
Počet hlasujúcich: 18726

Eva Rysová


Postavu Anny v hre Viliama Klimáčka Horúce leto 68 bude hrať Eva Rysová, členka Novej scény v Bratislave. Pôvodom z Lučenca, pani Eva vyštudovala na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení pod vedením Andreja Bagara. Za jej úspešného pôsobenia v Martine hrala po boku vynikajúcich kolegov ako boli Jozef Króner a Elo Romančík. Bolo to obdobie intenzívneho hereckého rastu kde dostala príležitosť stvárniť veľa rôznych postáv v hrách zo svetovej aj domácej dramatickej tvorby. Po založení novej dramatickej scény v Trnave sa pani Eva rozhodla vyskúšať si svoje herecké sily v novom divadle s podstatne inými podmienkami ako v Martine. Zahrala tu množstvo zaujímavých postáv od Shawovej Kleopatry po van Zandovú v Dürrenmatových Fyzikoch.

Po prechode na Novú scénu do Bratislavy, Eva Rysová dostala možnosť naplno využiť svoj dar pre komiku ako aj jej dramatické herectvo. Stvárnila tu množstvo postáv v hrách rôznych žánrov od klasiky (Shakespeare), súčasných autorov (Neil Simon) až po muzikál Cigáni idú do neba a posledne Fidlikant na streche. Od príchodu do Bratislavy až dodnes, Eva Rysová účinkuje na svojom domácom javisku, v televízii, v rozhlase i filme . Naviac, svoje herecké umenie odovzdáva poslucháčom operného spevu na Vysokej škole múzických umení kde ich učí hereckú tvorbu. Na Cirkevnom konzervatóriu tiež herecky pripravuje spevákov a to aj muzikálových. 

Eva Rysová je veľmi silne napojená na Kanadu. Jej jediný syn žije s rodinou vo Vancouveri. Vnuk Michal Suchánek, okrem toho že vynikajúco študuje, venuje sa aj filmovému herectvu a dosiahol aj niekoľko ocenení. Za vynikajúce výkony v televíznych inscenáciách bol dva razy nominovaný na Emmy Awards a dostal cenu Young Artist Award.

Čo vás tak zaujalo na Klimáčkovej hre „Horúce leto 68“, že ste sa rozhodli prijať postavu Anny?

V prvom rade téma - doteraz v dramatickej tvorbe málo spracovaná a veľmi zaujímavá. Udalosti tých čias zmenili život mnohým ľuďom: tým, čo emigrovali, aj tým čo ostali. Spracovanie - pán Dr. Viliam Klimáček napísal hru, ktorá chytí za srdce a zapôsobí na rozum. Je v nej veľa dramatických, ba až tragických momentov, je to pravdivé zrkadlo doby.

Prijali ste pozvanie Torontského slovenského divadla. Idete do cudzieho prostredia a budete vystupovať s kolektívom, ktorý nepoznáte. 

Ako by som túto veľkú hereckú príležitosť nevyužila ! Pravda, nebude to ľahké: postavu Anny študujem sama, "na diaľku" a za pár dní sa budeme musieť "zohrať" so súborom. A že mojimi partnermi budú aj amatéri? V umení profesionalita nie je všetkým. Dôležitý je talent,zápal, láska a odovzdanie sa dielu - a tohoto všetkeho je niekedy u "ochotníkov " viac, ako u otrlých "profesionálov". Okrem toho; je mi zname, že niektorí zo súboru su herci, ktorí vďaka okolnostiam pracujú teraz v iných odboroch a divadlu sa venujú "len" z lásky k nemu

Nazdávate sa, že po Toronte by túto hru mali vidieť aj diváci na Slovensku a v iných častiach sveta kde žijú utečenci zo 68. roku?

Myslím, že áno. Hra má čo povedať tým, čo zakúsili na vlastnej koži život utečenca a rovnako je veľmi prospešná pre ich deti a vnúčatá, ktoré o ich ťažkých zážitkoch veľa nevedia. Hádam im ani neveria, také "neskutočné" sa im môžu zdať. Minulosť - tú zlú - si treba pamätať, aby sa nemohla opakovať! Aj keď to bolí! Skoro každá rodina na Slovensku má niekoho v zahraničí. Teda, diváci na Slovensku by hru mali vidieť aj preto, aby sa aj v divadelnej forme zoznámili s ich osudmi a vedeli ich pochopiť.

Za rozhovor ďakuje Valéria Tóthova, Toronto, Kanada

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

10.01.2009