Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Symbol Vianoc – stromček a betlehem


Tradičnou súčasťou Vianoc na Slovensku je tak ako v mnohých iných krajinách vyzdobený a vysvietený vianočný stromček v domácnostiach i na verejných priestranstvách. Kým v minulosti sa na stromčeky v rodinách dávali viac orechy, jablká či doma vyrobené sladkosti, dnes sú to najmä sklenené gule a iné ozdoby. Nechýbajú ani rôzne čokoládové figúrky, najmä v rodinách s malými deťmi. Na Slovensku sa používajú aj ozdoby z prírodných materiálov - slamy, kukuričného šúpolia, dreva a z textilu. Pre katolíckych veriacich sú významným symbolom vianočných sviatkov scény betlehema s jasličkami, postavami Svätej rodiny, troch mudrcov, ktorí priniesli Ježiškovi dary, anjelov, ako aj pastierov, oviec a iných zvierat. V domácnostiach sa používajú menšie betlehemy z papiera, dreva, sadry, skla a iných materiálov, na verejných priestranstvách bývajú väčších rozmerov.

Kresťanskú symboliku stále zeleného stromu so sviečkami a červenými jablkami alebo guľami možno interpretovať rôzne. Zeleň bola už v predkresťanskej dobe znamením nádeje na nový život uprostred zimy a kresťanstvo túto symboliku preberá. Vianočný stromček sa však stavia aj na počesť príchodu Spasiteľa, ktorého so zelenými ratolesťami vítali v Jeruzaleme. Červené jabĺčka alebo gule zasa symbolizujú biblický strom života, z ktorého jedli Adam a Eva, hoci to mali zakázané. Sviečky na stromčeku sú symbolom viery v Ježiša Krista ako Svetla sveta.

V katolíckych kostoloch nechýbajú ani betlehemy. Na mnohých miestach sa pri nich na sviatok Božieho narodenia (25. decembra) alebo na sv. Štefana (26. decembra) popoludní konajú jasličkové pobožnosti pre deti. Za pôvodcu betlehemskej tradície sa považuje sv. František z Asisi, ktorý postavil prvý betlehem v roku 1223 v talianskom Greccio. Jasličky a betlehemy ako symbol Vianoc sa neskôr rozšírili v Španielsku, južnom Nemecku a v ďalších častiach Európy. Táto tradícia sa rýchlo rozšírila najmä po roku 1600.

slh

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

22.12.2008