Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8197 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2762 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2493 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3705 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1603 9%
Počet hlasujúcich: 18760

Lucia Poppová


12. novembra 1939 sa narodila v Záhorskej Vsi svetoznáma operná speváčka, sopranistka Lucia Poppová. Pôvodne začala študovať medicínu, ale po druhom semestri odišla na Vysokú školu múzických umení v Bratislave, kde študovala pod vedením významnej slovenskej opernej speváčky a pedagogičky - Anny Hrušovskej.

Od roku 1963 pôsobila v Rakúsku, kde si získala slávu interpretáciou Kráľovnej noci v opere Čarovná flauta. Vynikala najmä ako interpretka postáv v dielach W. A. Mozarta a Richarda Straussa. Bola členkou Štátnej opery vo Viedni a niekoľko rokov aj členkov operného súboru v Kolíne nad Rínom. Pravidelne hosťovala na mnohých významných scénach ako napríklad La Scala v Miláne, Covent Garden v Londýne, či operná scéna v Zürichu. Nezabudnuteľným zážitkom bol jej triumfálny debut v Metropilitan Opera v New Yorku v roku 1967.

Po roku 1989 sa zásluhou Lucie Poppovej podarilo nadviazať umeleckú spoluprácu medzi Bratislavou a Viedňou. Žiaľ, k realizácii mnohých aktivít nedošlo. Všetky zamýšľané plány prekazila zákerná choroba, v dôsledku ktorej svetoznáma slovenská sopranistka s veľkým ľudským srdcom a dušou svoj duel so smrťou prehrala. Stalo sa tak 16. novembra 1993 v Mníchove. Miesto posledného odpočinku našla v Bratislave na Slávičom údolí. Každoročne sa v Bratislave koná koncert na jej počesť Hommage a Lucia Popp v Slovenskej filharmónii.

halas

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

12.11.2008