Košice – hlavné mesto kultúry v roku 2013


Košice ponesú v roku 2013 titul Európske hlavné mesto kultúry. Rozhodla o tom niekoľkočlenná medzinárodná komisia, ktorej predsedal Sir Bob Scott. Metropola východu nechala za sebou troch konkurentov: Prešov, Nitru a Martin.

O titul súťažilo celkom deväť slovenských miest, päť z nich - Banská Bystrica, Bratislava, Dolný Kubín, Trenčín, Trnava však neprešli sitom prvého kola. Víťazné Košice plánujú do roku 2013 prebudovať na kultúrne centrá aj bývalé bane či plaváreň. Na projekt pôjde z európskych peňazí asi 40 miliónov eur a rovnakou sumou prispeje aj Slovensko. Košice však zaujali porotu aj svojou bohatou históriou a množstvom historických pamiatok.

Titul Európske hlavné mesto kultúry bol vytvorený Radou ministrov Európskej únie v júni 1985 na základe návrhu gréckej ministerky kultúry Meliny Mercouri. Jeho úlohou je zbližovanie európskych národov.

Prvým mestom s týmto titulom boli v roku 1985 grécke Atény. Tohtoročnými európskymi hlavnými mestami kultúry sú britský Liverpool a nórsky Stavanger. O päť rokov to bude slovensko-francúzska dvojica. Ktoré zo 4 francúzskych miest sa stane partnerom našich Košíc, rozhodne hodnotiaca komisia už tento týždeň.

ha

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

16.09.2008