Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8187 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2757 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2490 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3694 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1596 9%
Počet hlasujúcich: 18724

Afganistan: Ako trávia víkendy slovenskí vojaci?


Slovensko má v Kandaháre 54 príslušníkov ženijnej roty. Vojaci počas týždňa v 45-stupňových horúčavách vykonávajú odmínovacie a stavebné práce.Cez víkend sa snažia odreagovať najmä pri športe. V kandahárskej minifutbalovej lige získali pohár za víťazstvo. Skončili pred vojenskými mužstvami z Anglicka, Holandska, či Francúzska.

Lekárovi jednotky Rastislavovi Sujovi sa darí v stolnom tenise, hoci stôl pod prístreškom v tábore kvôli mračnám prachu treba stále utierať. Spojár čatár Marián Viglaš si zase rád zahrá hokejbal a zatriafa šípkami. A desiatnik Vladimír Šooš, ktorý sa doma venuje skialpinizmu aj biatlonu, v Afganistane v marci získal tretie miesto v 11-kilometrovom behu. Ostalo za ním ďalších 150 pretekárov z kandahárskej základne.

V tábore hrajú družstvá z iných národných kontingentov aj volejbalovú, či basketbalovú ligu. Okrem športu vojaci hrávajú po večeroch karty, pozerajú filmy, korešpondujú na internete. Niektorí chodia do amerického, kanadského či holandského baru na kávu, alebo plechovku nealkoholického piva. V zahraničných jednotkách je nulová tolerancia k požívaniu alkoholu, na základni v Kandaháre ho aj tak nikde nedostať.

hankaGet the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

13.06.2008