Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8187 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2757 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2490 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3695 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1597 9%
Počet hlasujúcich: 18726

Koruna končí


O slovenskom eure je rozhodnuté - od začiatku budúceho roka sa Slováci definitívne rozlúčia s korunou a začnú platiť spoločnou menou Európanov. Po priaznivom vysvedčení z Bruselu o tom včera rozhodli ministri financií Európskej únie na schôdzke v Luxemburgu. Aj keď proti nášmu prijatiu do pätnásťčlennému klubu nikto nenamietal, opäť zazneli varovné hlasy o ďalšom vývoji spotrebiteľských cien na Slovensku. Rozhodovanie o slovenskej kandidátke je teraz už iba formalitou, ani na včerajšej schôdzke už od samotných členských krajín nezazneli výhrady a svoje áno povedali bez akejkoľvek diskusie.

Šéf ministerskej skupiny eurozóny Jean Claude Juncker však pripomenul, čo sa očakáva od vlády Róberta Fica: "Veľmi sa tešíme, že Slovensko spĺňa kritériá na prijatie eura. Slovenská ekonomika sa v posledných rokoch veľmi pôsobivo priblížila k eurozóne. V budúcnosti si však vláda musí dať pozor na infláciu a na rozpočtovú politiku." Najväčšia kritika priamo pred ministrami zaznela od Európskej centrálnej banky, ktorá už v hodnotiacej správe naznačila pochybnosti o tom, či Slovensko udrží pod kontrolou vývoj spotrebiteľských cien po prijatí eura.

Formálnu bodkou v rozhodovaní o slovenskom eure urobia lídri európskej 27-čky na júnovom summite. 8. júla rozhodnú šéfovia financií o kurze, podľa ktorého si Slováci vymenia koruny za euro, podľa viacerých odborníkova by mal byť zhodný so schváleným stredovým kurzom, vo výške zhruba 30 korún 10 halierov.

Lucia Kubošová

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

04.06.2008