Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Jánošík z filmového plátna


Dnes uplynulo 25. rokov od úmrtia herca, režiséra, scenáristu a najmä zakladateľa slovenskej kinematografie, Paľa Bielika.

Narodil sa 11. decembra 1910 v Senici, dnešnej časti Banskej Bystrice. V ochotníckom divadle začínal ako sedemnásťročný.  Na jednom z predstavení ho objavil veľký znalec a obdivovateľ slovenského folklóru, Karol Plicka. Bielikovi sa tak zmenil život od základu. Plicka ho totiž odporučil režisérovi Martinovi Fričovi, ktorý hľadal herca na stvárnenie Jánošíka. Bielik bol na túto postavu priam stvorený – vysoký, dvojmetrový mladík, štíhly ako tatranská jedľa, mierne rezaná tvár. Mal vtedy len dvadsaťpäť  rokov a práve pracoval ako „četník“. Dovtedy aj ako kreslič a montér. 26. augusta 1935 sa Paľo Bielik prvýkrát postavil pred kameru ako Jánošík.

Rok 1936 sa stal prelomovým pre slovenskú kinematografiu – do kín sa dostal film Jánošík s Paľom Bielikom. Bol to však iný Jánošík ako prvý film, ktorého hral český herec Teodor Pištek a nakrútili americkí Slováci bratia Siakeľovci v roku 1921. Pamätníci si dodnes spomínajú ako sa kiná stali pútnickými miestami. Na benátskom festivale zožal film obrovský úspech.

Po tomto úspechu pôsobil Paľo Bielik tri roky v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Počas vojny začal nakrúcať krátke filmy, neskôr sa venoval tvorbe úspešných celovečerných snímok. K tým nezabudnuteľným pod ktoré sa podpísal ako režisér patrí film „Vlčie diery“. Pri nakrúcaní mu pomáhala Československá armáda a Zväz partizánov. Autorom filmu sa podarilo vytvoriť obraz rodiny Svrčinovcov, ktorý do istej miery symbolizuje celonárodný odpor proti domácemu a nemeckému fašizmu. Vo filme si zahrala plejáda vynikajúcich slovenských hercov ako Ladislav Chudík, Jozef Budský, František Dibarbora, Martin Ťapák a mnohí ďalší. V päťdesiatych rokoch obsadil slovenskú hereckú špičku aj do filmov „Priehrada“, „Lazy sa pohli“, „V piatok trinásteho“. K jeho známym filmom patrí aj legendárny film „Kapitán Dabač“.

V šesťdesiatych rokoch Bielik znova oživil Jánošíka. Tentoraz sa však postavil za kameru a priestor na "pľaci" prenechal mladému lekárovi z Iľavy, Františkovi Kuchtovi. Neznáma tvár tak vniesla do filmu silný, realistický nádych. Tretiu filmovú verziu, ktorá patrí ku klenotom slovenskej kinematografie, nakrútil v rokoch 1962 a 1963 pri príležitosti 250. výročia Jánošíkovho úmrtia.

Režisérsku stoličku opustil Bielik po nakrútení dramatického príbehu „Majster kat“ a filmu „Traja svedkovia“. Bolo to v roku 1968, kedy dostal titul národný umelec. Zomrel 23. apríla 1983 v Bratislave

hanka


Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

23.04.2008