Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8197 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2762 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2493 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3705 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1603 9%
Počet hlasujúcich: 18760

Čaro rozprávky


10. apríla 2008 sa v Užhorode uskutočnil 11. ročník Oblastnej súťažnej prehliadky v prednese slovenskej rozprávky a poézie „Čaro rozprávky“. Podujatie zorganizovala Matica slovenská na Zakarpatsku v spolupráci so Správou školstva Zakarpatskej oblastnej štátnej administratívy.

Na slávnostnom otvorení podujatia sa zúčastnili hlavný odborník departementu všeobecného stredného a predškolského vzdelávania Ministerstva školstva a vedy Ukrajiny Svitlana Charčenko, Vedúci Správy školstva Oblastnej štátnej administratívy Juraj Hercoh, vedúci Správy školstva Užhorod Vladimír Ohar, pracovník Odboru pre národnostné menšiny OŠA Ľubov Petrišina, Generálny konzul SR v Užhorode Marian Sládeček, ako aj Honorárny konzul SR v Užhorode Ivan Šufrič. Vo vstupnej sále konferenčnej sály bola zriadená výstava detských ručných prác a detskej tvorby, ako i publikácie z vydavateľskej činnosti Matice slovenskej na Zakarpatsku.

Do súťaže sa prihlásilo 40 žiakov z rôznych škôl Zakarpatskej oblasti, na ktorých sa vyučuje slovenčina: Užhorodu, Veľkého Berezného, Perečína, Turia Remiet, Storožnici, Seredného, Liniec, Rodníkovej Huti. Prihlásili sa aj štyria žiaci zo školy v Krčave, ktorí prišli spolu s riaditeľom školy Emilom Dzvonikom. Ten stál pri zrode tohto významného podujatia.

Súťažilo sa v troch kategóriách:

I: kategória - žiaci 1. - 4. ročníka, víťazom sa stal Denis Ležnev – 4. ročník školy č. 21 v Užhorode
II. kategória - žiaci 5. - 8. ročníka, 1. miesto Kristína Kucin – 8. ročník školy č. 21 v Užhorode
III. kategória - žiaci 9. - 11. ročníka. 1. miesto Sveta Slovjan – 9. ročník VVŠ v Storožnici

Ocenení študenti získali diplomy, slovenské knihy a pamätné darčeky od organizátorov podujatia. Všetkým účastníkom súťaže venoval vydavateľský dom BUK REK detské knihy v ukrajinskom jazyku. Knihy im osobne odovzdala generálna riaditeľka vydavateľstva, Darina Maksymec.

Po slávnostnom obede sa uskutočnil okrúhly stôl pre všetkých učiteľov, ktorí vyučujú slovenčinu na rôznych školách Zakarpatskej oblasti. Pozornosť venovali histórii, ale aj aktuálnym otázkam slovenského školstva na Ukrajine. Spoločne navštívili hodiny slovenčiny v škole č. 21 so slovenským vyučovacím jazykom v Užhorode, v gymnáziu v Perečíne, kde sa slovenčina vyučuje ako predmet, a strednej všeobecno-vzdelávacej škole v Turia Remetách, na ktorej sa slovenčina vyučuje fakultatívnou formou.

Jozef Hajniš
Predseda MS na Zakarpatsku

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

14.04.2008