Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Parlament schválil Lisabonskú zmluvu


Koalícia vyhrala, opozícia utrpela šok – aj to je výsledok včerajšieho prijatia Lisabonskej zmluvy. Za nástupkyňu euro ústavy totiž včera v parlamente zahlasovali nielen poslanci strany Smer, HZDS, SNS, ale prekvapujúco aj poslanci za SMK, teda strany, ktorá ju doteraz spolu s opozičnými partnermi SDKÚ a KDH odmietala. Poslanci dvoch posledne menovaných strán pred hlasovaním o Lisabonskej zmluve z rokovacej sály odišli. Vyjadrili tak nesúhlas s prijatím kontroverzného tlačového zákona, ktorý bol v parlamente schválený v stredu. A takýto postoj očakávali aj od SMK. Slovenská republika aj za takejto prekvapujúcej situácie včera ako deviata krajina v poradí Lisabonskú zmluvu schválila, parlament ju ratifikoval po dvojmesačných sporoch aj vďaka hlasom SMK.

Predsedu vlády Róberta Fica ich postoj prekvapil."Očakávali sme, že bude pokračovať vydieranie, ktorého sme boli svedkami až do samého konca, a preto môžem len oceniť postoj SMK, pretože išli cestou politického konsenzu v európskych témach. Ak by dnes došlo k hlasovaniu a Lisabonská zmluva by nebola ratifikovaná, podal by som prezidentovi SR demisiu."

Daniel Lipšic z KDH nebol po schválení zmluvy nadšení. "Znamená to, že sa vzdáme svojej suverenity v mnohých oblastiach, znamená to presun viacerých kompetencií na úroveň EÚ. V mnohých oblastiach znamená stratu členských štátov uplatniť právo veta, mnohé veci už budú rozhodované väčšinovým hlasovaním."

Na podpore Lisabonskej zmluvy sa dohodol celý poslanecký klub SMK. Podľa Pála Csákyho to neznamená, že SMK sa zblížila s koaličným Smerom, ale dala signál občanom. "Toto rozhodnutie nie je rozhodnutím, ktorým by sme mali v úmysle podporiť vládnu politiku na Slovensku."

V Bruseli zazneli v reakcii na ratifikáciu Lisabonskej zmluvy na Slovensku slová úľavy. Zároveň však opäť rezonovala výčitka, že bolo škodlivé spájať vnútorné záležitosti krajiny s dokumentom, ktorý sa týkal celej Európy. Spokojný bol aj nemecký šéf ústavnoprávneho eurovýboru Jo Leinen, ktorý sa do poslednej chvíle obával, že sa Slovensko stane čiernou ovcou Európy a je rád, že sa tak nestalo. Podpredseda eurosocialistov Ján Marinus Wiersma povedal, že šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda sa svojím postojom izoloval doma aj v Európe.

 
hasla

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

11.04.2008