Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Bežkyňa v kroji dobehla posledný maratón

Priaznivci maratónu sa v týchto dňoch dozvedeli smutnú správu. Vo veku nedožitých 76 rokov zomrela priekopníčka ženského maratónu na Slovensku - Ľudmila Šunová z Liptovského Mikuláša. V jej prípade je pozoruhodné nielen to, že ako prvá žena u nás zabehla maratón, ale aj to - že vtedy mala 47 rokov. Prvú medailu však Ľudmila Šunová získala oveľa skôr – bolo to v roku 1953 v Novom Meste nad Metují. Po ďalších úspechoch si mladú ženu všimli tréneri a v roku 1956 ju nominovali na olympiádu do austrálskeho Melbourne. Športové karty však talentovanej pretekárke z Liptova zamiešala svadba s mladým učiteľom, ktorý - žiaľ - nemal pre jej beh pochopenie. A tak po ďalšie roky bol jej jediným tréningom tvrdá práca okolo detí a hospodárstva. Svoj prvý maratón bežala Ľudmila Šunová v Liptovskom Mikuláši – ako prvá žena na Slovensku. Chcela skrátka vyskúšať či to dokáže. O maratón však mala záujem aj predtým. Keďže dovtedy ženy nemali povolené behávať maratóny a pretože to bola výlučne mužská záležitosť, bola skôr na smiech. Keď si poslala prihlášku na Košický maratón, odpísali jej aby sa dala vyšetriť na psychiatrii. Možno práve preto patril k jej najobľúbenejším. Ľudmila Šunová bežala maratóny po celom svete a všetky v slovenskom kroji. Behala v Moskve, Paríži, Aténach, Jeruzaleme, Los Angeles, Las Vegas, Bostone, Chicagu, či Melbourne.„Asi najúžasnejší bol v Bostone. Je najstarší na svete a v roku 1996 sa konal jeho stý ročník. Nikdy som nebežala v takom obrovskom dave. Len kým som si vytriasla skalku z botasky, predbehlo ma asi 500 pretekárov.“Svoj stý maratón bežala v Chicagu v roku 2000. „Asi na 15. kilometri prišla kríza. Už som myslela, že ma domov odvezú v truhle. Ale zmobilizovala som všetky sily a dobehla do cieľa,“ povedala maratónska bežkyňa. Ľudmila Šunova vzbudzovala vo svete pozornosť nielen svojim vekom, ale aj svojim oblečením. Posledný 115 –ty maratón zabehla vlani v Antarktíde. „Koľko ich je, neviem, najcennejšie pre mňa sú zážitky. Antarktída bol môj sen. V kroji som bežala veľakrát, ale tam som prvý raz bežala v čiapke. Tie ľady okolo, to bola nádhera! Pozerala som sa na tučniaky a tulene a ony zízali na mňa. Ženu v kroji ešte určite nevideli.“ Keď sa jej pýtali prečo behá vždy s úsmevom odpovedala: „ Mám radosť z toho, že dokážem vždy dobehnúť do cieľa.“ V máji mala naplánovaný maratón v Prahe a nesmierne sa tešila opäť do USA. Jej plány však nečakane pred pár dňami prekazila smrť.