Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Menová odluka 15 rokov po


Ak oprávnene a s radosťou hovoríme, že dnes sú česko-slovenské vzťahy lepšie, než kedykoľvek za spoločného štátu, treba súčasne možno povedať aj to, kedy boli úplne najhoršie. Osobne sa domnievam, že v čase menovej odluky, ktorá nastala 8. februára 1993, teda pred pätnástimi rokmi. Vtedy som sa vari jediný raz stretol aj ja v Prahe so skutočnou nevraživosťou – každý, kto si menil federálnu menu za českú a hovoril po slovensky, bol podozrivý ako špekulant. Jeden z českých federálnych ministrov ešte predtým, v lete 1992, bez najmenších pochybností oznámil, že kurz českej a slovenskej koruny bude do roka tri k jednej...
Pravdu povediac, nechýbalo veľa a na Slovensku by sa korunami neplatilo. Pri príprave zákona o Národnej banke Slovenska v septembri 1992 sa skloňovala aj možnosť zaviesť na Slovensku dukáty. Napokon zvíťazil konzervatívnejší pohľad a zostal názov koruna. Trúfnem si povedať, že aj to prispelo k relatívnej dôvere slovenského obyvateľstva k novej mene. Nebola to samozrejmosť, ale naopak obrovské riziko.
Slovenská koruna teda prišla oficiálne na svet 8. februára 1993, keď Česká republika predčasne vypovedala dohodu o menovej únii. Vtedy sa do obehu dostala ako prvá desaťkorunáčka s krížom z archeologického nálezu vo Veľkej Mači. Zvyšné mince sa do obehu púšťali postupne až do konca októbra. Nové papierové koruny, teda neokolkované, sa objavili až v auguste. Prvou bola 50-korunáčka s Cyrilom a Metodom.
Novej slovenskej mene odborníci zo začiatku veľmi neverili. Medzinárodný menový fond žiadal už v januári jej 30-percentnú devalváciu.Opačný postoj mali obyčajní ľudia. Počas februárových dní výmeny koruny bezhlavo nemíňali, ako to bolo napríklad v roku 1919 pri odluke československej koruny od rakúsko-uhorskej meny, ale celé miliardy korún uložili na účty v bankách. Pritom zavedenie dane z pridanej hodnoty a menová odluka zdvihli v prvom roku samostatnosti Slovenska hladinu cien oproti predchádzajúcemu roku o vyše 25 percent.
Nedá sa preto čudovať, že mnohí ľudia sa snažili vymeniť koruny za stabilné zahraničné meny. Národná banka preto stanovila limit na nákup valút vo výške 4500 korún, ktorý v druhej polovici roka zvýšila o tri tisícovky. Devízové rezervy sa však míňali ďalej a centrálna banka sa napokon v júli 1993 rozhodla slovenskú korunu devalvovať o desať percent. Od osamostatnenia mien prekonala slovenská koruna hodnotu českej iba raz - na prelome rokov 1997 a 1998. V decembri stála česká koruna iba 99 slovenských halierov. Je veľmi pravdepodobné, že slovenská mena sa plnoletosti nedožije, pretože by ju už na budúci rok malo nahradiť euro, hoci výmena bude tentoraz pozvoľnejšia, než v hektickom februári 1993.


Vladimír Skalský

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

28.01.2008