Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Slováci cestujú stále viac


Slováci si otvorenie hraníc a možnosť voľne cestovať vychutnávajú aj takmer dve desaťročia po páde bývalého režimu, ktorý ich výjazdy do cudziny výrazne obmedzoval. Najobľúbenejším miestom letných dovoleniek za posledných 15 rokov stále zostalo pobrežie Jadranského mora v Chorvátsku, ľudia však v posledných rokoch objavujú nové exotické destinácie v Tichomorí, Ázii i Karibiku. Záujem o domáce pobyty naopak klesá.
"Tým, že ceny dovoleniek stagnujú a platy rastú, ide stále viac ľudí na dovolenku, povedal prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr Róbert Kohlman. Vlani vycestovalo v letných mesiacoch na dovolenku podľa údajov Štatistického úradu viac ako 40 percent Slovákov, údaje pre porovnanie s rokom 1993 však nie sú k dispozícii. "Slováci sú klienti, ktorí radi míňajú peniaze a hotelieri ich preto majú radšej ako Čechov," opísal Kohlman slovenských turistov.
Za posledných 15 rokov sa zmenili aj požiadavky turistov; zatiaľ čo v prvej polovici 90. rokov minulého storočia sa uskromnili a postačili im aj jednoduchšie ubytovacie zariadenia, v súčasnosti už chcú pohodlnejšie hotely.
Najviac dovolenkárov zo Slovenska smeruje do oblasti Stredomoria, kde uprednostňujú Chorvátsko. Dôvodom vysokej obľuby Chorvátska je nielen jeho ľahká dostupnosť autom, ale mnohým turistom odpadá aj jazyková bariéra pre podobnosť oboch rečí. Populárne je stále Grécko a Taliansko, naopak ľudia už stratili záujem o Španielsko, ktoré patrilo k najnavštevovanejším v 90. rokoch.
Od rozdelenia Československa rastie tiež záujem o moslimské krajiny Egypt, Tunisko a Turecko. Obnovili sa tiež pobyty v tradičných čiernomorských strediskách v Bulharsku a Rumunsku, ktoré na niekoľko rokov vymizli z katalógov cestovných kancelárií. Hitom posledných rokov sú exotické pobyty, a to najmä v zimnom období. K Thajsku a postupne pridali Maledivy, Maurícius, Seychely či Kuba. Pre ich pomerne vysokú cenu však nie sú výrazne rozšírené a dovoliť si ich preto môže len ľudia s vyššími príjmami.
S príchodom nízko nákladových leteckých spoločností vzrástol tiež počet turistov, ktorí vyrážajú napríklad na víkendové pobyty do ďalších miest v Európe. Obľúbené sú metropoly Paríž a Rím.
Záujem o domáce pobyty naopak klesá. Pobyt v horách či pri niektorej z priehrad láka už len mladých alebo seniorov, pre mnohým sú domáce pobyty len doplnkovou dovolenkou. Záujem je hlavne o Tatry.
Rastie však záujem o relaxačné a ozdravné pobyty v kúpeľoch. Okrem dlhších, niekoľkotýždňových pobytov, sú populárne aj predĺžené "wellness" víkendy. Na rozdiel od minulosti, keď mnohým liečebné pobyty preplácali poisťovne, sú však ľudia ochotní zaplatiť si pobyt aj z vlastného vrecka.

sla

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

17.01.2008