Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Slovák, čo sa Japoncom stará o poistné


Expert na IT Ferdo Planka pomohol spoločnosti Allianz dostať sa medzi ázijskú poisťovaciu elitu.

Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch. V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy úspešných Slovákov.

Vďaka jeho práci dostávajú Japonci rýchlejšie peniaze za rôzne pohromy. Poisťovaciemu koncernu Allianz totiž pomáhal vyvíjať a zavádzať nové IT postupy, ktoré podstatne urýchlili a zjednodušili celý proces likvidácie poistných udalostí. Allianz, ktorý bol na japonskom trhu nováčikom, sa tak rýchlo dokázal zaradiť medzi špičku životného poisťovníctva.

Do zahraničia však Ferdo Planka najskôr vlastne ani nechcel odísť. Hneď po vyštudovaní teoretickej kybernetiky v Bratislave dostal zaujímavú ponuku od IT spoločnosti CSC Slovensko, kde pracoval na zahraničných projektoch najmä pre Švajčiarsko. Zlom nastal koncom roka 1999. „Začali sme vtedy poskytovať služby pre spoločnosť Allianz. Nasadzovali sme nový IT poisťovnícky systém pre juhovýchodnú Áziu,“ spomína na svoje začiatky s ázijským IT trhom Planka, ktorý sa podpísal pod vybudovanie silného vývojárskeho IT tímu Allianzu v tomto regióne.

Sťahovanie po Ázii
Ponuka odísť pracovať do Ázie pritom prišla úplne nečakane. „V marci 2000 mi zavolal šéf na ceste z Mníchova, že ho oslovil Allianz, či by som nemal záujem o rozbehnutie pilotného projektu v Bangkoku. Ja a moja manželka sme zostali touto ponukou veľmi zaskočení, keďže sme práve čakali druhý prírastok do rodiny. Taktiež som nemal vôbec žiadnu predstavu o Ázii a Thajsku,“ hovorí rodák z Myjavy, ktorý dnes má pod palcom strategický sektor informačných technológií Allianzu v thajskom Bangkoku.

Po niekoľkomesačnom odklade sa František, ktorého v Ázii všetci pre ľahšiu výslovnosť volajú Ferdo, v auguste 2000 nakoniec ocitol v úplne neznámom exotickom prostredí Thajska. Po dvoch mesiacoch za ním prišla aj rodina a Plankovci svoje rozhodnutie neoľutovali. „Rodinná podpora bola pre mňa vždy veľmi dôležitá. Tento pilotný projekt navyše veľmi pozorne sledovala regionálna pobočka Allianzu v Singapure. Keďže som ich asi presvedčil svojou prácou, ponúkli mi trvalú pozíciu v Singapure. Nastúpil som tam v júli 2001.“

Počas troch rokov tam mal na starosti nasadzovanie nových systémov z technologickej stránky, školenia, konzultácie, návrh technických riešení a technickú podporu na projektoch po celej juhovýchodnej Ázii.

Osudové Thajsko
Hoci mladý Slovák prešiel počas svojho pôsobenia v Ázii viacerými pozíciami a krajinami, osudnou krajinou pre neho zostáva Thajsko. „Práve sem som sa vrátil zo Singapuru na pozíciu projektového manažéra. V Thajsku som počas ďalších štyroch rokov mal na starosti tím vývojárov a analytikov.“ Svoju šikovnosť tu ukázal najmä pri úspešnom nasadení kľúčovej webovej technológie.

Vtedy dostal Ferdo lákavú ponuku z Japonska. „Riadil som tu celé vývojárske oddelenie IT. Podarilo sa nám vybudovať veľmi silný medzinárodný tím zložený z troch desiatok programátorov, dizajnérov a testerov. Bol naozaj unikátny nielen na japonské pomery, mali sme v ňom ľudí desiatich národností.“

S postupom na kariérnom rebríčku pribúdali aj Plankove úspechy. „Zo začiatku išlo hlavne o zaujímavé technické riešenia, ktoré som navrhol a zaviedol. Neskôr to bolo budovanie medzinárodného tímu a zavádzanie IT postupov.“

Kľúčové stratégie

Veľmi dobrý pocit má Planka aj z Taiwanu, kde jeden kľúčový projekt uviazol na mŕtvom bode pre integráciu starého a nového systému. „Počas intenzívnej práce s lokálnym tímom sme vymysleli a zaviedli veľmi šikovné riešenie integrácie, ktoré bolo nielen o desiatky tisíc eur lacnejšie než pôvodný návrh, ale aj oveľa stabilnejšie a výkonnejšie.“

Dnes je Plánka už späť v Thajsku, kde prebral zodpovednosť za IT stratégiu a architektúru. „Je to pre mňa osobne dosť veľká výzva, keďže naším cieľom je harmonizácia viacerých systémov do jedného kompaktného celku.“

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

Pavel Novotný : 14.06.2011

Zdroj: http://hnonline.sk/svet/c1-52080250-slovak-co-sa-japoncom-stara-o-poistne