Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Slovák, čo vychováva elitu biznisu


Ekonóm a pedagóg Peter Zámborský skúma na Novom Zélande zahraničné investície a šéfuje programu MBA.

Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch.

V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy našich úspešných rodákov.

Práca pre britskú skupinu Economist, vyučovanie na svetoznámom Harvarde, citácie článkov v prestížnych amerických novinách Wall Street Journal. Aj takto sa dá opísať profesionálna kariéra mladého ekonóma Petra Zámborského. Tohto úspešného Slováka osud po takmer desiatich rokoch v zahraničí zavial až na ďaleký Nový Zéland, kde momentálne na univerzite v Aucklande šéfuje postgraduálnemu programu MBA. Jeho rukami tak prechádza tamojšia budúca ekonomická elita. "Podarilo sa mi zdvojnásobiť počet študentov v programe,“ priznáva Zámborský, ktorý je expertom na priame zahraničné investície a spoločné podniky.

Maximum pre študentov
Rodák z Bardejova sa v súčasnosti snaží svojim študentom medzinárodného obchodu
na Aucklandskej univerzite ukázať, ako sa čo najrýchlejšie uchytiť v biznise. "Momentálne pracujem na zlepšení spolupráce s absolventmi našej univerzity, ktorí by pre našich študentov mohli ponúknuť zaujímavé stáže.“ Práve takýmto spôsobom a formou spolupráce sa snaží akosi "nakopnúť motory“ tých, ktorým denne odovzdáva svoje vedomosti.

V dnešných dňoch tak všetok svoj čas venuje plánovaniu a organizácii návštevy vysoko postaveného manažéra v celosvetovej firme DHL v Singapure, ktorý má pod palcom viac ako sto krajín. Ak bude ich vzájomné stretnutie úspešné, pravdepodobne sa Zámborskému podarí sprostredkovať niektorým študentom možnosť nadobudnúť skúsenosti práve v tejto spoločnosti.

Vytrvalosťou až na Harvard
Mladý ekonóm priznáva, že k výnimočným pracovným ponukám prišiel akýmsi spontánnym spôsobom a nepochybne k nim prispela aj určitá dávka povestnej šťasteny. "Nemal som v pláne pracovať pre Economist alebo učiť na Harvarde. Tie ponuky prišli cez ľudí, ktorých som spoznal.“

Jedným dychom však dodáva, že práca na elitnej Harvardovej univerzite určite zo začiatku nebola ľahká. Vyučovanie medzinárodného obchodu a globalizácie bolo náročné, pretože študenti mali vysoké očakávania. "Keď ste nemali Nobelovu cenu alebo neboli poradcom prezidenta, tak ste úplne nezapadli do typického profilu profesora ekonómie na Harvarde.“ Aj napriek všetkému stresu to však zvládol a na ducha tejto vysokej školy a auru, ktorá tam sála z budov a ľudí, určite nikdy nezabudne. "Harvard je unikátna zmes ambícií, histórie
a myšlienok.“


Hrdý na Slovensko
Zámborský sa však otázkam o slovenskej ekonomike a obchode v našom regióne nevyhol ani počas pracovných aktivít v zahraničí. Migráciu ľudí z nových členských krajín Európskej únie, kde zahrnul aj Slovensko, spomínal v článku pre Wall Street Journal. V inej publikácií zase upozorňoval na prílišnú štedrosť slovenskej vlády voči zahraničným firmám, ktorá by mohla predstavovať najmä v očiach daňových poplatníkov aj svoje negatíva. Nedávno tiež na Slovensku vypracoval pilotnú štúdiu o raste automobilových klastrov v strednej Európe. "Na Slovensku napríklad funguje automobilový klaster západné Slovensko, ktorý sa snaží ťažiť z blízkosti fabrík Volkswagen a PSA Peugeot Citroën, koncentrácie dodávateľov v blízkom okolí a rastúcej inštitucionálnej infraštruktúry.“

Aj napriek tomu, že je od svojej rodnej krajiny Zámborský vzdialený niekoľko tisíc kilometrov, s hrdosťou priznáva, odkiaľ pochádza. "Celý život ostanem Slovákom. Hrdo si na vizitke píšem dĺžne v priezvisku, nikdy sa nehanbím povedať, odkiaľ som a čo ma formovalo. Viera vo vlastnú originalitu je mojím receptom na úspech,“ dodáva úspešný ekonóm.

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

Martina Lidinská : 13.07.2010

Zdroj: http://hnonline.sk/svet/c1-44796930-slovak-co-vychovava-elitu-biznisu