Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Slovák, čo víťazí v boji proti hrdzi


Výskumy Jozefa Šoltisa pomáhajú odstraňovať koróziu hliníkových materiálov vo fabrikách celého sveta.

Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch. V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy úspešných Slovákov.

Zo Slovenska odchádzal ako začínajúci metalurg, v zahraničí sa postupne vypracoval na uznávaného experta na koróziu. Svojím výskumom pomáha odstraňovať negatívne vplyvy korózie najmä na konštrukčné materiály založené na báze hliníka. Jeho práca má široké využitie v mnohých sférach priemyslu. "Ako technický poradca pracujem na rôznych
inžinierskych projektoch pre medzinárodné spoločnosti, podnikajúce hlavne v energetickom a petrochemickom priemysle. Cieľom mojej poradenskej činnosti je odstránenie koróziou zapríčinených porúch a havárií vo výrobných závodoch, elektrárňach, ropných plošinách či rafinériách,“
hovorí 38-ročný Jozef Šoltis, ktorý už deväť rokov žije a pracuje na Novom Zélande.

Pokusy v triede
K chémii to rodáka z Košíc ťahalo od detstva. "Už ako malý chlapec som s obrovským záujmom zisťoval, ako veci fungujú. Na základnej škole som mal rád hodiny chémie a chemický krúžok - fascinovali ma pokusy. Pri jednej takejto hodine sa mi ako 11-ročnému podarila neplánovaná explózia. Odniesol si to strop - bolo potrebné vymaľovať učebňu. Navyše sebe aj dvom spolužiakom som kompletne zničil oblečenie, hoci sme mali
plášte až po zem,“
spomína dnes so smiechom Šoltis.
Skutočná škola chémie však prišla až v roku 2001, keď sa tento odchovanec Fakulty hutníctva košickej Technickej univerzity vybral spolu s manželkou len s "igelitovou taštičkou“ na opačnú stranu Zeme. "Od začiatku pre mňa nebol rozhodujúci počet núl na výplatnej páske, ale snaha niečo dosiahnuť,“ hovorí Šoltis. Tento prístup sa mu vyplatil - veľmi rýchlo dostal miesto asistenta vo výskume pre Industrial Research Limited v novozélandskom Aucklande, čo je akási obdoba Slovenskej akadémie vied. Po mesiaci Šoltisovi o tretinu zdvihli plat a po necelom roku mu zamestnávateľ financoval
prvé a neskôr aj druhé postgraduálne štúdium.

K výskumu korózie sa dostal cez projekty, ktoré vtedy financovala vláda Nového Zélandu. "V roku 2006 som vymenil Auckland za Wellington a prijal možnosť pracovať pre medzinárodnú spoločnosť Quest Integrity Group. Ako vedec a technický poradca tam pôsobím dodnes.“

Za roky strávené výskumom prispel napríklad k výraznému zlepšeniu boja proti korózii hliníkových kontaktov v integrovaných obvodoch a na plošných spojoch. "Minulý rok som ako vedúci tímu ukončil štvorročnú štúdiu kompatibility kovových materiálov, určených na použitie ako výstuhy v novom type geopolyméru, čo je alternatívny konštrukčný materiál v porovnaní so železobetónom založeným na portlandskom cemente.“

Prevratná metóda
Od roku 2005 je Šoltis členom medzinárodného tímu, ktorý študuje priebeh nukleácie lokalizovanej korózie čistého hliníka. Je tiež aktívnym členom vychytenej americkej Elektrochemickej spoločnosti a Kráľovskej spoločnosti Nového Zélandu. Poskytuje tiež recenzie pre prestížny odborný časopis Corrosion Science.

Za svoj najväčší pracovný úspech však považuje metódu na analýzu elektrochemického prúdového ruchu, ktorú sám navrhol. Metóda poskytuje plne automatizované spracovanie dát, ktoré sa v minulosti spracúvali viac-menej manuálne alebo poloautomaticky. To malo za následok nepresnosti a chyby v interpretácii výsledkov.

Hoci Šoltisovu metódu sprístupnili vedeckej komunite len začiatkom tohto roka, už dnes sa používa v uznávaných svetových laboratóriách. "Príkladom je jedno z najprestížnejších výskumných pracovísk na svete, Sandia National Laboratories v meste Albuquerque v americkom štáte Nové Mexiko.“ Práve tam koncom minulého roka absolvoval trojmesačný výskumný pobyt.

Práve účasť na rôznych svetových konferenciách či vedeckých podujatiach je neoddeliteľnou súčasťou Šoltisovej práce, či už z pozície vedca alebo technického poradcu. "Najčastejšie sú to cesty v rámci Austrálie, Ázie, Európy a Spojených štátov. V marci som ako pozvaný hosť prednášal na stretnutí amerického Národného centra pre koróziu, ktoré sa konalo v spolupráci s prestížnou RICE University v texaskom Houstone.“ Prednedávnom tiež prednášal na stretnutí Elektrochemickej spoločnosti vo Viedni a zasadnutí NACE International v San Antoniu.

Na Novom Zélande sa Šoltis nikdy necítil ako cudzinec. "Na našom inštitúte bola asi polovica ľudí z cudziny - Spojených štátov, Kanady, Japonska, Nemecka či Veľkej Británie.“ Príjemne ho prekvapilo, že takmer 99 percent Novozélanďanov vedelo o bývalom Československu, rozdelení federácie a meno Alexandra Dubčeka im tiež nebolo neznáme. Slovensko navyše v týchto dňoch rezonuje u protinožcov najmä medzi fanúšikmi futbalu - práve pred týždňom sa naša futbalová reprezentácia stretla v Južnej Afrike v historicky prvom zápase na majstrovstvách sveta s Novým Zélandom a obe mužstvá si podelili po bode.

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

Pavel Novotný : 22.06.2010

Zdroj: http://hnonline.sk/svet/c1-44395120-slovak-co-vitazi-v-boji-proti-hrdzi