Mečiarova disketa


Generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi sa podarilo rozkódovať tajomné CD, ktoré mu v roku 2004 odovzdal Vladimír Mečiar. Na diskete má byť asi 900–tisíc zmlúv, ktoré by mali doložiť, kto vkladal a vyberal v nebankových subjektoch. Podľa Trnku sú tam vklady, spôsoby vyplatenia výnosov, splátkové kalendáre a podobne. Trnka hovorí, že tomu, kto z výnosu nezaplatil daň, hrozí trestné stíhanie.
Vladimír Mečiar dal generálnej prokuratúre zakódované CD v lete 2004. Podľa slov Mečiara z leta 2005 je autorom CD Vladimír Fruni, jeden z bývalých konateľov spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia, ktorý ju vytvoril ako poistku. Podľa Mečiara má ísť o zoznam ústavných činiteľov a firiem prepojených na politické strany, ktorí v nebankových subjektoch uložili svoje peniaze a brali z nich každoročne 30 percent. Mečiar v roku 2005 v parlamente tvrdil, že tesne pred krachom spoločností boli peniaze vrátené naspäť. CD rozkódovala na pokyn generálneho prokurátora Slovenská informačná služba.
Podľa neoficiálnych informácií nie sú na zozname žiadni politici, ale sú na ňom ľudia s veľkými vkladmi, ktorí ich mohli zastupovať.
    Vladimír Mečiar ako oznamovateľ žiadal o rozlúštený kód. Mal v úmysle obsah zverejniť. Generálny prokurátor mu ho však odmietol poskytnúť, rovnako nesúhlasil so zverejnením nepreverených informácií. Zdôvodnil to tým, že v štádiu, keď nie je verifikovateľná pravdivosť údajov na CD, by to mohlo vyvolať mnoho občianskoprávnych žalôb. Prokuratúra teraz overí niekoľko najväčších vkladov a výnosov podľa výpisov z bankových účtov a pokiaľ sa potvrdí ich pravdivosť, bude nasledovať dôkladnejšie preverovanie. „Dohodli sme sa, že budeme rokovať ďalej a trvám na tom, aby som dostal kód. Ak nie, obrátim sa o odkódovanie inde,“ povedal Mečiar.
Trnka osobne preveril, že na zozname nie je prezident Ivan Gašparovič. Ten totiž podal trestné oznámenie na exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, ktorý ho z toho obvinil.
     Trnka pripustil, že medzi vkladateľov nebankových subjektov mohlo patriť aj podsvetie. "Samozrejme, tam sú aj vklady právnických osôb, tam sú napríklad vklady poľovných združení, takže mohli sa dať dokopy traja, štyria ľudia, a pod nejakou firmou vložiť peniaze, vybrať, rozdeliť," konštatoval.

(red)

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

02.09.2007