Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

63. výročie SNP


Oslavy v Banskej Bystrici


„Očitý svedok hovorí, že tamtoho augusta roku 1944 bolo roľnícke Slovensko najmä na poli. Nástroje z lúk a rolí toho dňa znášali do dedín starci, ženy a deti, lebo muži na výzvu domova náhlivo už vstupovali do iného slovenského osudu,“ napísal kedysi vo svojej eseji Štátny deň spisovateľ a dnes slovenský veľvyslanec v Prahe Ladislav Ballek. Popri heroickom partizánskom boji v Juhoslávii, Grécku a na území Sovietskeho zväzu a spolu s Varšavským povstaním išlo o jedno z najväčších ľudových ozbrojených vystúpení proti nacizmu. Do SNP sa v lete a na jeseň 1944 zapojilo asi 60 tisíc vojakov a 18 tisíc partizánov z tridsiatky krajín. Pred zatlačením partizánov do hôr nemeckými vojakmi sa podarilo oslobodiť 30 slovenských okresov s viac než miliónom obyvateľov. To, akým spôsobom sa slovenská spoločnosť hlási k tejto tradícii, k tomuto slovenskému osudu, či do akej miery ho naopak spochybňuje, to o základoch jej myslenia vypovedá mnohé. Oslavy 63. výročia Povstania v Banskej Bystrici vyslali v tomto smere podľa účastníkov veľmi povzbudzujúce posolstvo.

Na slávnostnom zhromaždení, ktoré bolo oficiálnou súčasťou celodenných osláv, sa zúčastnili prezident republiky Ivan Gašparovič, predseda Národnej rady SR Pavol Paška, všetci podpredsedovia NR SR okrem dlhodobo chorého Viliama Vetešku, premiér Robert Fico a ďalších sedem členov vlády, množstvo ďalších oficiálnych hostí a stovky návštevníkov. Podujatie otvoril prelet vojenských vrtuľníkov a stíhačiek, po ktorom delegácie hostí položili v Pamätníku SNP vence a kytice, za Svetové združenie Slovákov v zahraničí sa obetiam a hrdinom SNP poklonil autor tohto článku. Následne sa prítomným prihovorili prezident SR Ivan Gašparovič, predseda Národnej rady SR Pavol Paška, premiér Robert Fico a predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Karol Pitka.
Vo svojich prejavoch vyzdvihli kľúčový význam SNP v dejinách Slovákov. K boju proti prejavom rasizmu a pravicovému extrémizmu vyzval prezident Ivan Gašparovič. Pavol Paška pripomenul, že výročie SNP by sa nemalo odbíjať patetickými frázami, ale treba sa zamyslieť nad reálnou situáciou bežných ľudí, ktorí zobrali zbraň a zapojili sa do povstania. "Nerobili to s pátosom, ale prirodzene, lebo cítili, že je to otázka hodnôt, voči ktorým nemôže zostať nikto ľahostajný," uviedol Paška. Premiér Fico svoj prejav postavil na téme rozpoltenosti slovenskej spoločnosti, ktorá sa prejavuje aj pri hodnotení národných dejín. Skritizoval médiá, že túto rozpoltenosť podporujú, keď často kladú jednu dejinnú udalosť proti inej alebo hľadajú na významných osobnostiach našej histórie ich slabosti. "Budeme systematicky budovať štátotvorné tradície, ktorých časť chrbtovej kosti tvorí aj SNP," zdôraznil premiér.
Súčasťou osláv bol aj simulovaný prepad nemeckej kolóny, zoskoky výsadkárov či vystúpenie folklórneho súboru SĽUK a koncert Mariána Čekovského a jeho hostí. Po prvý raz boli udelené Ceny Múzea SNP, a to poľskej historičke Jadwige Podrygałło, ktorá po dlhé roky mapovala účasť Slovákov vo Varšavskom povstaní, a poslancovi NR SR Petrovi Pelegrinimu za pomoc múzeu a jeho aktivitám.
V rámci slávnostnej akadémie, na ktorej boli odovzdané spomínané ceny, sa uskutočnil aj krst knihy Eleny Kytkovej-Kovalej Mŕtvi sa dívajú, ktorú vydal Slovensko-český klub. Knihu prezentovali predsedníčka klubu Naďa Vokušová, dcéra už nežijúcej autorky, dokumentaristka Kamila Kytková a autor článku. Spolupráca Slovensko-českého klubu a Múzea SNP bude pokračovať, spolu totiž pripravujú okrem iného realizáciu Projektu Vagón v Českej republike. Na Slovensku sa v rámci tohto projektu vlak s výstavou cestuje pol roka po tridsiatich staniciach, aby tak pripomenul problematiku holocaustu žiakom a študentom škôl i širšej verejnosti.

Vladimír Skalský

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

01.09.2007