Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Slovák, ktorý našiel senzor proti rakovine


Peter Paulička vedie v Nemecku výskumy za milióny eur.

Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch. V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy úspešných Slovákov.

Riadi veľké vývojové projekty v nemeckom koncerne Siemens za milióny eur ročne. Na konte má niekoľko pozoruhodných projektov, ktoré posunuli boj proti rakovine o niekoľko krokov dopredu. "Za svoj najväčší úspech považujem vývoj senzora a zariadenia na analýzu časti ľudskej DNA, konkrétne špecifických dedičných ochorení, z kvapky ľudskej krvi v priebehu 30 minút,“ hovorí mladý slovenský inžinier Peter Paulička, ktorý už desať rokov žije v Nemecku. Unikátny projekt, v ktorom riadil technický vývoj, získal v roku 2004 cenu nemeckého prezidenta Horsta Köhlera za rozvoj pre budúcnosť a je vystavený v Nemeckom technickom múzeu v Mníchove.

Revolučné senzory
Paulička pracuje v centrálnom výskume a vývoji Siemensu v nemeckom Erlangene. Ako vedúci projektový manažér má pod palcom projekty v oblasti biologických a elektrochemických senzorov za jeden až dva milióny eur ročne. V súčasnosti vedie tri projekty. Cieľom každého z nich je vyvinúť nové senzory. "Jeden z aktuálnych projektov sa zaoberá špeciálnym automatizovaným spôsobom ,triedenia‘ rakovinových buniek, ktoré sa od istého štádia rakoviny v ľudskom tele môžu nachádzať v krvnom obehu. Odobraním vzorky krvi a následnou analýzou v našom systéme je možné takéto bunky získať a podľa ich pôvodu a koncentrácie stanoviť diagnózu, prípadne spôsob liečby,“ pripomína 32-ročný rodák z Bratislavy. Táto metóda je momentálne iba na začiatku výskumu. Snahou tímu Siemensu je ponúknuť nový, rýchlejší spôsob analýzy pre lekárov.

Paulička tvrdí, že jeho práca vytvára hlavne nové myšlienky pre divíziu medicínskej techniky v Siemense, ktorá na základe tohto výskumu vyvinie koncový produkt. Ten sa následne dostáva na trh. "Každý vývoj je spojený s výskumom nových materiálov či biologických povrchov, prípadne neobvyklých fyzikálnych javov.“ Pre každý projekt si slovenský expert vyberá podľa zamerania vhodných kolegov - biológov, elektrochemikov, elektrotechnikov alebo konštruktérov. "Na jednotlivých projektoch pracuje niekedy až 12 interdisciplinárnych kolegov.“

Pomoc Siemensu
Náš inžinier pripúšťa, že za svoj úspech vďačí sčasti náhode a šťastiu, ale predovšetkým jasnej predstave o osobnom rozvoji vo svojom živote. Ako študent bratislavskej fakulty elektrotechniky sa v lete snažil hľadať si pracovné príležitosti v zahraničí. "Už vtedy som sa zameral na firmu Siemens, ktorá s veľkým úspechom pomáhala nadaným zahraničným študentom absolvovať pobyt v zahraničí spojený s prácou vo firme. Súčasťou programu boli aj sprievodné kurzy, spojené s podporou komunikácie s inými študentmi a vytváraním medzinárodných študentských sietí.“

Takéto kontakty Pauličkovi zabezpečili ďalšie pracovné príležitosti a napokon aj prácu v oblasti výskumu a vývoja medicínskych zariadení v koncerne Siemens. Dlhoročným hlavným sídlom firmy je práve Erlangen, jedno z najväčších univerzitných miest v Nemecku zamerané na medicínu a techniku. "Táto pre Slovensko neobvyklá oblasť výskumu a zároveň zvedavosť a určitá chuť nového začiatku v neznámej krajine ma inšpirovali zostať v zahraničí.“

Prednášky po celom svete
V Nemecku pôsobí Paulička prakticky od roku 2000, samozrejmosťou sú však aj služobné cesty do všetkých kútov sveta. "Priebežné vzdelávanie a zbieranie nových myšlienok je neoddeliteľnou súčasťou mojej práce. Cestovanie spojené nielen s projektmi, ale aj s konferenciami a prednáškami prekračuje hranice Nemecka. Spolupráca s divíziou medicínskej techniky, ktorá je v súčasnosti zastúpená hlavne v Spojených štátoch, si vyžaduje cesty do New Yorku alebo San Francisca,“ hovorí Paulička. Výsledky aktuálneho projektu budú umiestnené pre ďalší výskum v nemocnici v New Yorku. Vývojové oddelenie má však mnohých ďalších zamestnancov v Indii, Singapure a Rusku.

Hoci Paulička dosiahol vo svojom odbore už veľmi veľa, dúfa, že od vrcholu svojej kariéry je aj vzhľadom na svoj vek ešte vzdialený. "Svoj konečný vrchol nepoznám. Život je cesta a keď ste jeden vrchol zdolali, tak sa pripravujete na nový a ešte vyšší. V mojej práci je však vždy najkrajšie, keď viete, že váš vývoj v medicínskej senzorike viedol k uplatneniu konečného produktu v praxi, a tým pomohol ľuďom.“

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

Pavel Novotný : 27.04.2010

Zdroj: http://hnonline.sk/svet/c1-42952090-slovak-ktory-nasiel-senzor-proti-rakovine