Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8187 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2757 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2490 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3694 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1596 9%
Počet hlasujúcich: 18724

Adriana Sklenaříková: Brezno, Praha, Miláno, Paříž


Modelka Adriana Sklenaříková

"Bolo to ako vo sne. Alebo, lepšie povedané, ako v rozprávke," vyhŕklo spontánne na úvod nášho stretnutia zo šťastnej mamy. "Musím sa priznať, že takú svadbu by som nevedela zorganizovať, ani čo by som sa pretrhla," dodala doktorka Zlatica Sklenaříková po návrate zo svadby svojej dcéry Adriany s futbalistom Realu Madrid a členom víťazného tímu z majstrovstiev sveta Christianom Karembeuom, ktorá sa konala na Vianoce 1998 na Korzike. V malej oáze zelene Porto Vecchio... Toto sa odohralo už pred vyše dvoma rokmi. Od tých čias sa pár vecí zmenilo. Christian Karambeu si v roku 2000 svojim futbalovým umom znovu povedal o pozvánku do reprezentácie tentoraz na majstrovstvá Evropy, v ktorých Francúzsko rovnako dosiahlo až na tú najvyššiu - zlatú metu. Potom prišlo sťahovanie do Anglicka, kde Christian obliekol dres Chelsea, tam ostal do leta tohoto roku, kedy ho klub predal do gréckeho Olympiakos Pxreus. Jedno však žiadne výrazné zmeny nepoznamenali. Hovorím samozrejme o spoločnej ceste obojstranne rušným životom francúzského futbalisty a slovenskej topmodelky Adriany Sklenaříkovej.

Počas televíznych prenosov z majstrovstiev sveta 2000, ktoré boli vo Francúzsku a domáci sa stali majstrami sveta, a rovnako aj o dva roky neskôr v Nizozemsku a Belgicku, kde Francúzi svoj triumf zopakovali, kamera často zablúdila do hľadiska medzi divákov. Keď hrali Francúzi, pravidelne zastávala na atraktívnej blondýnke, nadšene aplaudujúcej reprezentantom krajiny galského kohúta. Pritom komentátor nezabudol po každý raz spomenúť, že ide o Slovenku - topmodelku Adrianu Sklenaříkovú.

Dnes už skutočne môže rodáčka z horehronského okresného mesta Brezno, hovoriť o úspešnej kariére topmodelky. Pozornosť sa jej od kameramanov futbalových prenosov neušla len náhodou. Adriana Sklenaříková, dcéra lekárky a inžiniera, pred pár rokmi sama úspešná poslucháčka lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, zmenila celý beh svojho života vo chvíli, keď ju oslovil "vyhľadávač" krásavíc na dráhu modeliek. Nie div, že mu padla do oka urastená atraktívna mladá dáma. Adriana totiž meria 186 centimetrov, má vynikajúcu postavu a mimoriadne dlhé nohy. Tie ju vraj dokonca predurčili na miesto v Guinessovej knihe rekordov. Pri kastingoch jej pri meraní telesných proporcií namerali neuveriteľnú dĺžku nôh: stodvadsaťštyri centimetrov a hneď sa zistilo, že je ženou s najdlhšími nohami na svete...

ADIEU, MEDICÍNA

"Keď ju vybrali do užšieho finále, okamžite ma zavolala do Banskej Bystrice," prezradila MUDr. Zlatica Sklenaříková. "Vraj, aby som ju prišla 'podržať', lebo je to pre ňu psychicky mimoriadne náročné. Hoci sme celú záležitosť spočiatku brali iba ako príjemné rozptýlenie počas štúdia, prežívala som kasting s Adikou ako keby išlo o život. Bola to už zrejme otázka prestíže, možno aj tak trocha 'ješitnosti'. Keď sa už na to dala, mala by obstáť čo najlepšie."

Adriana obstála naozaj na jednotku a napokon skončila na čele početnej skupiny uchádzačiek o prácu modelky. Na ceste za slávou topmodelky stálo nielen štúdium, ale aj láska. Čo na to povie jej priateľ...

"Nakoniec sme sa to pokúsili vyriešiť šalamúnsky," priznáva sa mama. "Dohodli sme sa, že pôjde do Paríža a pokúsi sa do jesene vrátiť, aby mohla pokračovať v štúdiu, ktoré jej išlo veľmi dobre a pred odchodom stihla dokončiť ročník. Tretí... Do Prahy prišiel aj manžel a prípravy na odchod boli už vecou niekoľkých dní. Priateľ sa dozvedel iba toľko, že ide na niekoľko týždňov..."

OTEC ZABUDOL NA VRECKOVÉ

Predšasom sa Adriana vyspovedala reportérovi popredného a uznávaného týždenníku Paris Match. Keď rozprávala o svojom pôvode, prostredí, v ktorom vyrastala, vyznala sa z toho, že pochádza z malého mestečka uprostred hôr, a až teraz môže porovnávať, čo ako dieťa poznala za socializmu s dneškom. "Moji rodičia nemohli cestovať do zahraničia, na dovolenku sme mohli ísť len raz za čas do bývalej Juhoslávie a v škole nás kŕmili ideológiou o biede a zákernostiach kapitalizmu," povedala Adriana a dodala: "Keď som prvýkrát prišla do Paríža, cítila som sa ako vo sne. Obdivovala som fantasticky zásobené obchody s potravinami, nechcela som veriť vlastným očiam nad stovkami jogurtov a iných mliečnych výrobkov, ktoré zbožňujem. Spočiatku som si odkladala obaly z nich, aby som mohla doma ukázať aspoň čosi z toho úžasného sortimentu..."

V prvých dňoch po príchode do Paríža, keď čakala na výber manekýnok, však mohla nad týmto všetkým len nalačno pregĺgať sliny. "Do Prahy sa so mnou prišli rozlúčiť naši. Bolo to také dojímavé, že v zmätku mi oco zabudol dať vreckové a ja som odcestovala bez haliera. Týždeň som v Paríži hladovala, kým som dostala prvé peniaze od agentúry. Hanbila som sa však priznať a pýtať si niečo dopredu," priznala sa.

Čoskoro sa však dostavili prvé úspechy. Meno Adriany Sklenaříkovej sa stalo pojmom. A nielen v Paríži...

BOLA TO NÁHODA?

"Na letisku v Miláne ma v tranzitnej hale oslovil istý mladý muž tmavšej pleti. Vraj, aby som sa nehnevala, ale rád by vedel koľko meriam. Spýtal sa ma to tak nevtieravo, že som bez váhania odpovedala. Milo sa usmial, poďakoval za informáciu, no keď zistil, že v lietadle je vedľa mňa miesto, prisadol si ku mne. Zhovárali sme sa o všeličom možnom. Po pristání v Paríži ma pozval na večeru ešte v ten istý deň. Musela som odmietnuť, ale so smiechom som povedala, že by som pozvanie prijala, ale muselo by to byť v Miláne." Adriana totiž letela do Paríža len na otočku, musela byť pár hodín k dispozícii módnemu návrhárovi, odskúšať zopár modelov a vzápätí sa musela vrátiť do Milána a pokračovať vo fotografovaní.

"Skoro som spadla z nôh, keď sa predo mnou objavil," prezradila Adriana. "Christian sa nedal odradiť mojou podmienkou a zrejme najbližšou linkou po tej mojej priletel do Milána. Keď som skončila fotografovanie, šli sme spolu na večeru."

Christian Karembeau pochádza z Novej Kaledónie, má dvadsaťsedem rokov, meria 177 centimetrov a patrí k stabilným postavám vo francúzskom reprezentačnom kádri.

"Keď mi na začiatku povedal, že je futbalista, spýtala som sa ho (naivne), aké má zamestnanie. Dovtedy som si totiž myslela, že futbal sa hrá až po práci, ako kedysi u nás v Brezne. On mi však zopakoval, že je futbalista a ja som to zobrala so zmiešanými pocitmi," prezrádza dnes topmodelka, ktorá získala po slávnej pražskej kolegyni Eve Herzigovej superatraktívnu zmluvu s výrobcom dámskej bielizne Wonderbra.

Adriana je teda hviezdou nie hocakého lesku. Ten kameraman, čo ju snímal počas finále MS 98 i komentátor, ktorý poznal jej meno, to zrejme už vtedy vedeli. Nevedeli však, že bol vedľa nej v hľadisku jej otec, ktorého pozvala. A možno iba tušili, že len čo doznejú oslavy majstrovského titulu, budú nasledovať iné, možno o čosi skromnejšie - Christian Karembeau požiadal Adrianu Sklenaříkovú o ruku.

ČO NA TO VRAVÍ MAMA

S doktorkou Sklenaříkovou som si pár dní po svatbe dohodol stretnutie na banskobystrickom sídlisku Sásová, kde rodina býva. O Adriane sme sme sa zhovárali v aute po ceste do Brezna, kam som pani Sklenaříkovú viezol na abiturientské stretnutie. Cestou sme odbočili do Valaskej. "Chcem odniesť ockovi trocha kapusnice," ospravedlňujúco ma nasmerovala k rodičovskému domu, kde vlastne trávila Adriana prvé tri roky detstva pod starostlivou výchovnou rukou starých rodičov.

"S manželom sme študovali v Prahe. Ja medicínu, on ekonómiu," prezradila. "Zosobášili sme sa, keď som bola v treťom ročníku. O rok sa narodila Adriana. Keď sa moji rodičia dozvedeli, že sa hodlám ubytovať v intenáte pre študujúce matky, rázne zakročili. Vraj, nijaké provizórium - ja mám doštudovať a oni sa o maličkú postarajú. Tak sme obaja doštudovali a môj manžel, ktorý je rodák z Ostravy, šiel bez zavháhania so mnou na Slovensko. Po troch mesiacoch hovoril po slovensky tak, že nik nespoznal, že je Čech. Ba dnes má azda krajšiu slovenčinu ako ja," pokračovala v rozprávaní pôvabná mama slávnej topmodelky. Medzitým sme sa zastavili v dome Gazdíkovcov, kde žije už iba starký. Adrianina stará mama pred pár rokmi zomrela.

"Adika bola hrozne dobré dieťa," predstavila pyšná mama svoju dcéru. "Dobre sa učila a k dokončeniu tretieho ročníka medicíny jej chýbala jediná skúška. Keď odišla do Paríža, nik nepredpokladal, že tam zostane tak dlho. Ani neprerušila štúdium, až neskôr, keď sa pevne uchytila vo svete modelingu. Spočiatku sme boli s manželom nešťastní z toho, do čoho naša prvorodená dcéra ide. Dnes sme na ňu hrdí.

KARIÉRA, SVADBA,... RODINA?

Po zásnubách teda bola svadba. Ako nám prezradila šťastná a spokojená mama, prišlo to dosť nečakane. "Obaja využili niekoľko dní vzácneho voľna, keď ani Adika neskúšala nové modely a Christian dostal vo svojom klube tréningové voľno. A prečo si za miesto sobáša vybrali práve Korziku? Vedeli vraj o príjemnom hoteli, kde sa dalo predpokladať, že počas Vianoc budú mať voľné miesta, no pravda bola taká, že sa obaja chceli vyhnúť priveľkej publicite, ktorá by hrozila v každom väčšom meste. A tak sa v Porto Vecchiu konala svadba, na ktorú dostali oficiálny súhlas iba redaktori Paris Matchu, no nezaobišlo sa to predsa len bez niekoľkých paparazziov. A tak sa celkom "tichá" svadba nekonala.

"Z našej strany sme cestovali na Korziku iba my s manželom, Adrianini starí rodičia z manželovej strany a môj otecko z Valaskej", vykreslovala pani Sklenaříková. K svadobným hosťom sa pripojila aj sestra Natálka so svojím priateľom, s ktorým spolu študujú v Paríži medicínu, volá sa Roman a je Francúz. Viac podrobností sme sa nedozvedeli...

Na svadbe sa zišlo asi osemdesiat hostí. Christianovi najbližší prišli až z Novej Kaledónie. "Zoznámili sme sa s jeho milou matkou. Otec mu už dávnejšie zomrel, prišli však všetci súrodenci s rodinami, sesternice, bratranci, skrátka celé široké príbuzenstvo. Deväťchodové menu chutilo všetkým a bola to naozaj svadba ako z rozprávky."

Hneď na druhý deň sa mladomanželia pobrali na kratulinkú svadobnú cestu. Na iný ostrov - portugalskú Madeiru. A začal sa manželský život dvoch ľudí, ktorí žijú na špičke spoločenského diania.

KAŽDÚ MOŽNÚ CHVÍĽU SPOLU

Ako to už býva, okolo populárnych ľudí sa vždy čosi deje. A ak sa náhodou nedeje, postarajú sa médiá o nejaký ten vzruch. A tak sa aj okolo manželov Karembeauových začali šíriť chýry o blížiacom sa rozpade ich manželstva. To vyvrátila nielen Adrianina mama, ale aj sama Adriana. "Christian je so mnou každú možnú chvíľu. Sme šťastní, ale hodláme trocha korigovať svoje pracovné povinnosti.

Ako vyplýva zo serióznych zdrojov, Adriana a Christian chcú mať v blízkej budúcnosti rodinu. A tomu podriadia svoj ďalší beh života...
ALBERT JEDLIČKA

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

01.10.0200