Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8197 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2762 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2493 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3705 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1603 9%
Počet hlasujúcich: 18760

Štefan Osuský


31. marca 1889 sa v Brezovej pod Bradlom narodil významný slovenský diplomat a publicista Štefan Osuský.

Počas štúdii na bratislavskom evanjelickom lýceu otvorene prejavoval národné cítenie, preto ho vylúčili zo všetkých uhorských stredných škôl. Odišiel do Chicaga, kde študoval právo, teológiu, sociálne a prírodné vedy. Mal vrodený diplomatický talent a jeho víziou bola zjednotená demokratická Európa. Spolu Milanom Rastislavom Štefánikom a Eduardom Benešom si v Paríži zaumienili rozbiť zastaranú monarchiu a na jej troskách založiť Československú republiku.

V roku 1919 sa zúčastnil ako generálny tajomník československej delegácie na mierovej kon­ferencii v Paríži. Spolu s ministrom zahraničných vecí Benešom podpísal Trianonskú mierovú zmluvu, ktorou sa definitívne uznala Československá republika. Osuského umenie diplomacie ocenili aj v USA. Pri príležitosti 110-ého výročia jeho narodenia v roku 1999 pozdravila spomienkovú slávnosť v Brezovej pod Bradlom osobným listom aj vtedajšia šéfka americkej diplomacie Medlin Allbrightová.

Štefan Osuský mal teda veľký podiel na stabilizácii rodiacej sa Československej republiky. Významnú úlohu zohral aj pri vytvorení Malej dohody, ochrannej aliancie Československa, Juhoslávie a Rumunska. V roku 1943 sa z diplomacie stiahol a v roku 1945 odišiel späť do Spojených štátov, kde prednášal na univerzite v Hamiltone. Zomrel v roku 1973 vo Washingtone.

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

raj : 31.03.2010