Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8190 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2759 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2492 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3702 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1599 9%
Počet hlasujúcich: 18742

Slovák, čo robí zázraky s ľudským srdcom


Jozef Bartunek sa v Belgicku vypracoval na špičkového kardiológa uznávaného na celom svete.

Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch. V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy úspešných Slovákov.

Jeho kariéra spočiatku naberala smer úspešnej dráhy mladého interného lekára v Bratislave. Vyštudoval tu lekársku fakultu, urobil si prvú atestáciu z internej medicíny a mal miesto na internej klinike. Napriek tomu cítil, že zostávať na jednom mieste mu nestačí. "Vždy ma to ťahalo skúsiť niečo nové, zlepšovať sa, napredovať. Preto som hľadal možnosť zahraničného pobytu, poslal som desiatky listov so žiadosťou o študijný pobyt. Nakoniec som dostal pozitívnu odpoveď z Belgicka začiatkom roka 1992. Dostal som možnosť ísť na študijný pobyt do kardiovaskulárneho centra v Aalste,“ hovorí rodák z Trnavy Jozef Bartunek, dnes úspešný kardiológ pôsobiaci na popredných pracoviskách v Belgicku a Holandsku a spolupracujúci s kardiologickými odborníkmi na celom svete.

Do Belgicka išiel pôvodne na rok, nakoniec z toho boli tri. "V roku 1995 som získal medzinárodne uznávané Fogartyho štipendium amerického Národného inštitútu zdravia. Je to vládna inštitúcia, ktorá udeľuje výskumné granty v zdravotníctve. Toto štipendium bolo významným stimulom v mojom profesionálnom i osobnom živote. Vďaka nemu som strávil tri roky na Harvadovej univerzite, konkrétne v nemocnici Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostone. Tu som si rozšíril obzor v molekulárnej kardiológii a získal novú profesionálnu dimenziu,“ spomína Bartunek.

Najmodernejšia liečba
Potom prišiel ďalší míľnik v jeho živote. Po dlhšom zvažovaní sa nakoniec vrátil do Belgicka. "Kardiovaskulárne centrum v Aalste mi ponúklo trvalé miesto kardiológa. Vďaka životopisu a skúsenostiam mi belgické úrady uznali lekársky diplom a špecializáciu v kardiológii, čo v roku 1998 nebolo až také samozrejmé. Odvtedy som členom asociácie Kardiovaskulárneho centra."

Aalst je malé flámske mestečko, ležiace asi 30 kilometrov západne od Bruselu. "Začiatkom 80. rokov mali dvaja tunajší kardiológovia, moji terajší kolegovia Erik Andries a Paul Nellens, víziu vybudovať špičkové pracovisko, ktoré dokáže skombinovať top klinickú prácu s klinickým výskumom a prístupom k najmodernejším diagnostickým a terapeutickým možnostiam,“ hovorí Bartunek. "Mojou špecializáciou je intervenčná kardiológia a zlyhanie srdca. To znamená, že robím katetrizácie srdca, zisťujem prítomnosť ischemickej choroby srdca a v prípade potreby použijem techniku dilatácie, teda obnovenia pretoku srdcovou tepnou pomocou dilatačného balónika a stentu.“ Popritom sa venuje liečbe pacientov so zlyhávajúcim srdcom a aplikácii nových intervenčných techník a diagnostických postupov
v tejto skupine pacientov.

Centrum sa špecializuje na najmodernejšie postupy liečenia. "Staráme sa o 90 lôžok, v práci nám pomáha viac ako 200 zdravotných sestier a technikov. Do roka prijmeme vyše osemtisíc pacientov a máme okolo 20-tisíc ambulantných pacientov. Je to ozaj taká malá ,fabrika´. Napriek tomu pacient, starostlivosť o neho, servis a snaha čo najlepšie a najkvalitnejšie liečiť a pomôcť sú prvoradé pre každého, od lekárov cez asistentov až po recepčnú pri vstupnej loby. Tu ozaj cítiť privátny charakter lekárskej starostlivosti s cieľom pomôcť pacientovi a spraviť mu pobyt taký, aby mal pocit, že je v centre pozornosti každého pracovníka kliniky.“

Profesor v štyridsiatke
Starostlivosť o pacientov sa Bartunek a jeho tím snažia doplniť akademickým zameraním pracoviska, s dôrazom na výskum, ktorý sa dá čo najskôr aplikovať v dennej
praxi. "Nášmu pracovisku to prinieslo rešpekt a meno nielen v Belgicku, ale aj v Európe a na celom svete, hoci sme privátne pracovisko, a nie univerzita. Toto je unikátna kombinácia aj v belgických podmienkach,“ dodáva Bartunek. Toho podľa vlastných slov teší, že medzi jeho kolegami boli istý čas aj lekári zo Slovenska alebo z Česka. "Je tu most, ktorý existuje a prispel k šíreniu dobrého mena našich lekárov v zahraničí.“

Akademický výskum a záujem o využitie kmeňových buniek v kardiovaskulárnej medicíne viedli k vymenovaniu Jozefa Bartunka už vo veku 40 rokov za mimoriadneho profesora v holandskom Eindhovene na Fakulte biomedicínskeho inžinierstva tamojšej Technologickej univerzity.

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

Pavel Novotný : 06.10.2009

Zdroj: http://hnonline.sk/svet/c1-38546730-slovak-co-robi-zazraky-s-ludskym-srdcom