Krajania vítajú zmenu volebnej legislatívy


Svetové združenie Slovákov v zahraničí ako strešná organizácia, zastupujúca záujmy dvojmiliónovej slovenskej diaspóry, prijala s uspokojením vyhlásenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, podľa ktorého by sa po voľbách mal pripraviť volebný kódex. Umožnil by od roku 2011 voliť zo zahraničia korešpondenčne vo všetkých voľbách a pripravil predpoklady pre voľby prostredníctvom internetu.

SZSZ toto riešenie dlhodobo žiada. Situáciu, keď bolo možné korešpondenčne voliť v parlamentných voľbách, nie však už v prezidentských, združenie považuje jednoznačne za nesystémovú. Súčasne dlhodobo kritizovalo komplikovanosť korešpondenčných volieb a pri ich zjednodušení je pripravené spolupracovať s odborníkmi Ministerstva vnútra SR i naprieč politickou scénou.

Ako povedal predseda SZSZ Vladimír Skalský, voľby prostredníctvom internetu sú do budúcna jednoznačne najlepším riešením, ktoré významne zvýši komfort tohto aktu aj pre občanov SR žijúcich doma. Toto riešenie samozrejme predpokladá technickú prípravu, ktorá však bude užitočná aj pre celú autorizovanú komunikáciu so štátnou správou – napríklad pre podávanie daňových priznaní, rôznych žiadostí a pod.

Voľby zo zahraničia prostredníctvom internetu vo všetkých krajinách EÚ predpokladajú aj Štokholmské odporúčania, schválené minulý rok organizáciou Európania vo svete , dodal Skalský, ktorý pôsobí aj ako viceprezident Európanov vo svete.

las

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

19.02.2010