Cyprián Majerník


Presne pred 100 rokmi sa narodil slovenský maliar Cyprián Majerník. V roku 1909 prišiel na svet vo Veľkých Kostoľanoch pri Trnave. Väčšinu života však prežil v Prahe, kam odišiel v roku 1926 študovať maliarstvo na Akadémiu výtvarných umení. Tam mal aj svoju prvú výstavu. Na jeho prvé práce mali vplyv najmä francúzski maliari.

Ďalšiu tvorbu Cypriána Majerníka ovplyvnil dvojročný pobyt v Paríži. Nezaobišiel sa bez ťažkostí a tie sa odrazili aj na Majerníkových obrazoch. Prvú samostatnú výstavu mal v roku 1935 v Prahe. Vtedy ho prijali aj do Umeleckej besedy a v roku 1942 získal jej čestnú cenu.

Tvorbu Cypriána Majerníka zrejme ovplynila aj choroba – skleróza multiplex ako aj politické zmeny v Európe. Svoj postoj k fašizmu prvý raz vyjadril v obraze Objatie – kde sa chlpaté ruky naťahujú po mladej žene symbolizujúcej kultúru. Maliar veľmi citlivo vnímal vojenské utrpenie. Jeho najrozmernejší obraz – Neslýchané stretnutie – je výzvou nacistom, protestom proti židovským transportom a proti pochodom smrti.

Cyprián Majerník určoval formovanie a smerovanie slovenského výtvarného umenia v 30. a 40.rokoch 20.storočia. Patril medzi umelcov tzv. Generácie 1909, ktorá dostala meno podľa roku narodenia mnohých významných umelcov tej doby. Svoj život ukončil samovraždou ako 36-ročný. Zomrel zomrel 4. júla 1945 v Prahe.


kohut

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

25.11.2009