Anketa

Čo očakávate od novej vlády v oblasti starostlivosti o krajanov?
Navýšenie financií na krajanské aktivity
Počet hlasov: 8197 44%
Voľby internetom
Počet hlasov: 2762 15%
Zastúpenie krajanov v parlamentnom výbore
Počet hlasov: 2493 13%
Lepšia spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí s krajanmi
Počet hlasov: 3705 20%
Zastúpenie krajanov v komisii pre rozdelenie grantov
Počet hlasov: 1603 9%
Počet hlasujúcich: 18760

Beata Rajská: Na prehliadkach dokážem byť zlá


Meno Beaty Rajskej pozná vari každá žena, ktorá sa čo len trochu zaujíma o svet módy. Ba i muž, pokiaľ nečíta v novinách iba poslednú stranu a politické komentáre či ak medzi správami a futbalom neprepína televíznym ovládačom dostatočne rýchlo. Beatu Rajskú nemožno prehliadnuť, a to nielen preto, že je to šarmantná žena, z ktorej vyžaruje typický slovenský temperament a tvorivý nepokoj, ale i preto, že sa objavuje na najprestížnejších spoločenských akciách v tejto krajine. Beata Rajská je jedným slovom významná, dá sa povedať česko-slovenská značka...

Beata pochádza z liptovskej obce Jakubovany, a dodnes tam chodí, aby si oddýchla a načerpala nové sily, pozhovárala s ľuďmi či pokochala nádhernou prírodou, ktorá ju inšpiruje aj v jej práci. Ako sama hovorí, vždy, keď vyšetrí aspoň pár dní. Vyštudovala Strednú odbornú školu odevnú v Trenčíne. Od malička kreslila návrhy odevov a už na strednej škole si ich aj sama šila, ba dokonca aj predvádzala na módnych prehliadkach. Na Vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe sa jej však nepodarilo dostať, a tak začala pracovať v ružomberských bavlnárskych závodoch. Nebola to ale práca, ktorá by ju napĺňala uspokojením, preto sa rozhodla pre ďalšie štúdium - jej voľba padla na históriu a archívnictvo na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Možno preto, že vyštudovala úplne iný odbor, než akým sa celý tvorivý život zaoberá, môže dnes povedať: "Mám veľmi rada svoju prácu, rada sa venujem obliekaniu, nesmierne ma to baví, ale na druhej strane dobre chápem, že to nie je celý svet. Viem, že v živote sú dôležitejšie veci, a to mi pomáha udržať si akýsi nadhľad..."

Ešte počas štúdií sa Beata vydala a neskôr jej manžel dostal miesto v Brne, kam sa i so synom Hynkom odsťahovali. Zamestnala sa tam v jednom módnom salóne. Práve v Brne si začala realizovať sen o módnom návrhárstve. A nebolo to len cieľavedomosťou, ktorá je jej vlastná, ale aj nesmierne bohatou fantáziou, schopnosťou vymýšľať stále nielen nové strihy, ale obracať sa i k novým a netradičným materiálom, ktoré nakupuje v rôznych častiach sveta, ale dáva si ich aj špeciálne tkať. Medzitým sa druhýkrát vydala a narodil sa jej ďalší syn Libor. Rodina sa presťahovala do Žďáru nad Sázavou, kde kúpili dom. Tam má Beata domov dodnes. "Teší ma, že žijem takto mimo Prahy, aj keď ju mám nesmierne rada. Som tu akosi odizolovaná od všetkých stresov a tiež svojím spôsobom nie vždy a za každých okolností dosiahnuteľná. Čo je v mojej profesii len dobre. Dostala by som sa do tlaku a ešte väčšieho nestíhania ako teraz. Vždy, keď dostanem nejaký nápad, ponáhľam sa do Žďáru a teším sa, ako si sadnem a začnem kresliť."

V Prahe si Beata Rajská zriadila ateliér a butik, ale krajčírske dielne má po ruke - v Žďári nad Sázavou. V čase, keď sme s ňou robili rozhovor, práve pripravovala otvorenie ďalšieho pražského butiku na Ovocnom trhu, hneď vedľa slovenského Tokajského domu. Zákazníčok evidentne pribúda, i keď modely Beaty Rajskej rozhodne nepatria k tým najlacnejším - nechce však navrhovať odevy, aké bežne dostať v obchodoch. Stavila na najvyššiu kvalitu. V jej butiku sú ceny prijateľnejšie, ale Beata sa najradšej venuje každej zákazníčke individuálne, pretože, ako tvrdí, šaty sa majú šiť aj vzhľadom na osobnosť ich majiteľky. "Snažím sa každú svoju klientku dobre poznať, zistiť, aká je aj ako človek a podľa toho jej šaty navrhovať. Myslím si, že je to veľmi dôležité. Stáva sa mi, že navrhnem pekné šaty, ktoré vyzerajú dobre na manekýnke alebo aj na mne, ale zákazníčke, ktorá si ich chce kúpiť, jednoducho nepasujú." Isteže modely Beaty Rajskej vyhľadávajú najmä solventné dámy, ale je veľmi rada, keď k nej občas zavítajú aj ženy, ktoré si evidentne chcú raz za čas urobiť radosť a je zrejmé, že na vybrané šaty si museli našetriť. "To si naozaj nesmierne vážim," dodáva. Samozrejme, že nám nedalo nespýtať sa, aké boli najdrahšie šaty, ktoré ušila: dozvedeli sme sa, že stáli okolo 170 tisíc korún... Beata Rajská šije nielen pre české zákazníčky a samozrejme i tie slovenské, ale má už svojich stálych ruských či nemeckých klientov. Treba však povedať, že jej šaty sa zapáčili aj v Londýne a najďalej vari v Mexiku, kde si ju po prehliadke miestny podnikateľ vybral, aby obliekla celú svadbu. No a chystá sa aj do Číny, Indie a Srí Lanky. Oblečenie od návrhárky Beaty Rajskej si kupujú aj známe osobnosti. Najväčšiu slávu jej však priniesli spoločenské šaty, ktoré po štyri roky za sebou predvádzali finalistky súťaže Miss Českej republiky. V roku 2000 navrhla aj modely pre Míšu Salačovú na svetovú súťaž v Londýne, ktorá tam získala nielen titul Miss foto, ale aj titul Najlepšie obliekaná miss. Beata sa však rozhodla v ďalších ročníkoch nepokračovať, pretože si ju ľudia zaškatuľkovali vyložene ako návrhárku slávnostných večerných šiat a ona by rada svoju produkciu rozšírila aj o každodenné oblečenie. "Sama tiež rada nosím aj džínsy, minisukne a tričká. Je pravda, že som si už zvykla obliekať sa len do vecí, ktoré sama navrhnem, ale to sa týka najmä rôznych spoločenských šiat. Inak si na seba pokojne oblečiem aj pánske tielko. Je v nás Slovákoch akosi zakódované už z minulosti, že chceme mať veci na bežné nosenie a potom tie 'hodobožové', ktoré mali naše staré mamy zamknuté v truhliciach a vytiahli ich len na výnimočné príležitosti. Ale to potom muselo byť! To sa museli pred ostatnými naozaj vytiahnuť!"

Je pochopiteľné, že táto téma hneď navodila otázku, na ktorú musí Beata odpovedať veľmi často. Aký je rozdiel v obliekaní Sloveniek a Češiek? "Áno, táto otázka ma dosť prenasleduje," zasmiala sa. "Je v tom, pochopiteľne, rozdiel. Slovenky sa vždy, aj vďaka tomu, že majú Viedeň a Budapešť čo by kameňom dohodil, obliekali elegantnejšie, ba dokonca by som povedala odvážnejšie, farebnejšie, extravagantnejšie. Je na nich cítiť vplyv východu i tých južanských dotykov. Češky inklinujú skôr k určitému nemeckému konzervativizmu. Je to však, pochopiteľne, pomerne individuálne."

Stalo sa už trendom, že keď ide o módnu značku, nezaobíde sa táto bez doplnkov a parfumov. Beata nám prezradila, že sa rozhodla dať šiť kabelky a cestovné tašky na Slovensku a verí, že sa to podarí. Vytvorila i vlastný parfum s názvom B-move. "A bola to hrozná práca, to by som nikdy nebola verila. Ja som však taký nespokojný človek, ktorý už teraz začína uvažovať o ďalšom parfume... Chcela by som ísť stále dopredu. Kolega, riaditeľ mojej spoločnosti, mi povedal jednu veľmi peknú vetu, ktorou sa teraz riadim - vravel, že ak sa chcem nechať inšpirovať nejakým svojím vzorom, mám si uvedomiť, ako na tom bol v tom čase vývinu, v akom som teraz ja. Je to veľmi pravdivé."

Prednedávnom robila Beata Rajská módnu prehliadku aj v Košiciach - výťažok išiel na detskú onkológiu. ("Niekoľkokrát ročne robím charitatívne akcie - myslím si, že tí, čo niečo majú, by mali pomáhať ostatným, ktorí to potrebujú..."). Bola presvedčená, že už ju do Košíc nezavolajú. "Viete, ja dokážem byť na módnych prehliadkach veľmi zlá! Rozčúli ma, keď by mala snaha nás všetkých vyjsť napokon nazmar. Vytvoriť niečo vynikajúce v tejto oblasti sa snažím nielen ja, ale aj moje strihačky, krajčírky, celý tím a potom ma nahnevá, keď by to mala pokaziť svojím neprofesionálnym výkonom manekýnka či nekvalitná choreografia. A práve v Košiciach sa to v zákulisí akosi nedarilo, a tak som sa prejavila ako pravá slovenská hysterka. Veľmi príjemne ma potom prekvapilo, keď sa mi ozvali z Košíc, že prehliadka mala mimoriadny ohlas a chceli by ju zopakovať. Som rada, keď diváci reagujú spontánne a ja cítim, že sme na jednej vlne."

Móda je pre Beatu hrou, koníčkom, dobrodružstvom. Je vlastne čo závidieť. Ak by takýto vzťah mala ku svojej práci väčšina ľudí, museli by sme žiť v prekvitajúcej krajine. Beata Rajská vie, čo chce a nie je to len o ešte väčšom presadení sa vo svete módy...

NAĎA VOKUŠOVÁ, VLADIMÍR SKALSKÝ

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

12.07.2005