Slovák vyhral Czech Press Photo


Víťazom tohtoročného Czech Press Photo je Joe Klamar, Slovák žijúci v Kanade. Prvenstvo získal za fotografiu s nezvyčajnou kompozíciou, ktorá symbolizuje minulé i súčasné nádeje.

Joe Klamar sa narodil na Liptove. Pretekársky lyžoval, no nakoniec prevládal vášeň pre zachytávanie okamihov. Stal  sa profesionálnym fotografom. Emigroval v roku 1987, v Rakúsku si vybral ako cieľovú destináciu Kanadu  V  odborných kruhoch je považovaný za jedného z najlepších fotografov pôsobiacich v stredoeurópskom regióne. . Jeho fotografie sa objavili napríklad na titulke The New York Times.  Teraz jeho fotografia Baracka Obamu pre prestížnu francúzsku agentúru AFP zvíťazila vo fotografickej súťaži Czech Press Photo 2009.

"Fotografia zaujala svojou prekvapivou a nezvyčajnou kompozíciou, ktorá zachytáva udalosť ako národného, tak aj medzinárodného významu. Symbolizuje stretnutie medzi nádejami minulosti - prezidentom Masarykom - a prevratnými zmenami súčasnosti - zvolením prvého amerického prezidenta černošského pôvodu. Je vyjadrením novej nádeje pre súčasný svet," opísala porota prestížnej fotografickej súťaže víťaznú snímku.

Do pätnásteho ročníka súťaže Czech Press Photo sa tento rok prihlásilo 271 autorov a zaslalo viac ako 4-tisíc snímok. Joe Klamar si za fotografiu roku odnesie peňažnú odmenu 120-tisíc českých korún a sklenenú plastiku Krištáľové oko, ktoré mu odovzdá český prezident Václav Klaus.

ha

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

21.10.2009