Svätojánska noc


Pohľad do kalendára prezrádza, že k dnešnému 24 – mu júnovému dňu sa viaže najrozšírenejšie mužské meno – Ján. Dnešný deń je však zaujímavý aj tým, že z hľadiska dávnych obyčají a pranostík je najmagickejším letným dňom.

Svätojanská noc je veľkým sviatkom aj pre ctiteľov liečivých bylín, pretože práve okolo Jána majú vraj rastliny v sebe najviac uzdravovacích síl. Niektorí bylinkári dodnes predávajú okolo Jána nazbierané byliny ako špecialitu, ktorú ordinujú na najťažšie prípady. Mimoriadnu uzdravujúcu silu má aj ranná jánska rosa. Jánske kvietky trhali aj vydajachtivé dievčatá. V niektorých častiach Slovenska si v predstihu pripravili kvetinky z prinajmenej deviatich lúk a dali ich pod vankúš. Ktorý z chlapcov sa im v takomto voňavom spánku prisnil, mal šancu odviesť devu k oltáru.

Najzaujímavejším jánskym zvykom je však pálenie jánskych ohńov. Mladí preskakujú vatry a spievajú starodávne piesne. Na rozdiel od minulosti, dievčatá a chlapci už plamene nepreskakujú nahí. Táto obyčaj však ešte donedávna potvrdzovala názor etnografov, že jánske ohne mali charakter rituálnej očisty na prahu leta. Ľudia verili, že komu sa bez nehody podarí jánsku vatru preskočiť, celkom iste sa dožije Jána aj v budúcom roku.

aka

Get the Flash Plugin to view this file.
Stiahnite si Flash plugin pre prezretie tohto obsahu.

24.06.2009